Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

Grupowe zmiany – co oznaczają dla producentów?

 

Zmiany w ustawie dotyczącej grup producenckich i związków producentów, które weszły w życie 18 grudnia 2015, stawiają przed producentami wiele nowych wyzwań. Znaczna część grup funkcjonujących na rynku będzie musiała nauczyć się, jak radzić sobie w wymagającej rzeczywistości i dostosować się do zmian. Gra toczy się o wysoką stawkę – nie tylko o dofinansowanie inwestycyjne dla grup producenckich, ale przede wszystkim o ich rynkowy byt.

Choć coraz większa liczba producentów decyduje się na

Czytaj więcej o: Grupowe zmiany – co oznaczają dla producentów?

Ekologiczne rolnictwo

Polski rynek produktów ekologicznych wyceniany jest na 600-650 mln złotych. Mimo 20-proc. wzrostów jego udział w całym ryku spożywczym to zaledwie 0,3 proc. Na Zachodzie jest on dziesięciokrotnie większy, a dynamika wzrostu nie słabnie.

– Polska jest w zasadzie na początku rozwoju rynku produktów ekologicznych, czyli certyfikowanych. W krajach zachodnich, które mają ten rynek o wiele bardziej rozwinięty, jego udział w całym rynku spożywczym to ok. 3 proc. W Polsce kształtuje się on na poziomie

Czytaj więcej o: Ekologiczne rolnictwo "rośnie"

Wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną

Wraz ze wzrostem zamożności Polaków rosną ich wydatki na wysokiej jakości żywność. Produkty ekologiczne i tradycyjne, choć droższe, cieszą się coraz większą popularnością. Za pięć lat mogą stanowić ponad 10 proc. polskiej produkcji rolno-spożywczej.

– W Polsce rynek produktów ekologicznych i tradycyjnych może jeszcze wzrosnąć 2-3 razy w ciągu najbliższych 5 lat. Powinniśmy więc osiągnąć 10 proc. udziału w całej produkcji rolno-spożywczej – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej

Czytaj więcej o: Wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną

Rynek żywności ekologicznej wart do 650 mln złotych

Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, a co za tym idzie – rośnie popularność żywności ekologicznej. Naturalne produkty pochodzące z upraw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, i przetwarzane bez udziału konserwantów, można już kupić nie tylko na bazarach i w osiedlowych sklepach, lecz także w hipermarketach i przez internet. Rynek żywności ekologicznej w Polsce wart jest 600-650 mln złotych.

– Żywność ekologiczna to przede wszystkim produkty bez domieszek,

Czytaj więcej o: Rynek żywności ekologicznej wart do 650 mln złotych

Gotowi by płacić więcej za żywność ekologiczną?

Połowa konsumentów w Polsce ufa markom z rynkowym certyfikatem bardziej niż tym bez oznaczenia – wynika z badania organizacji Marine Stewardship Council. Dotyczy to również produktów rybnych. Choć wprawdzie cena jest wciąż najważniejszym kryterium przy ich wyborze, to coraz więcej konsumentów przyznaje, że są gotowi zapłacić więcej za ryby oznaczone certyfikatem.

– W naszych badaniach ponad 60 proc. Niemców zadeklarowało, że rozpoznaje nasze logo, a większość sieci sprzedażowych podkreśla, że

Czytaj więcej o: Gotowi by płacić więcej za żywność ekologiczną?

Preparaty biologiczne w ekologicznej uprawie pszenicy, ziemniaków i kukurydzy

Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających pożyteczne mikroorganizmy (np. EM, ProBio Emy i inne). Naukowcy z IUNG – PIB w Puławach oraz innych jednostek badawczych pod kierownictwem prof. Jana Kusia badali, czy rzeczywiście tak wielotorowo wpływają na wielkość plonu pszenicy i ziemniaków. W doświadczeniu wykorzystano ProBio Emy.

Wyniki
Zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów spowodowało wzrost plonu pszenicy jarej w monokulturze i lepsze wypełnienie ziaren w konwencjonalnej uprawie.

Czytaj więcej o: Preparaty biologiczne w ekologicznej uprawie pszenicy, ziemniaków i kukurydzy

Podsumowanie targów EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej

Organizowane po raz pierwszy w regionie Targi zdrowej żywności i zdrowego stylu życia EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej, w dniach 22 – 23 listopada zakończyły się pełnym sukcesem.

Na targach swoją ofertę prezentowało 100 firm, a w trakcie dwóch dni imprezę odwiedziło około 4 tysiące osób.
Wszystkie stoiska były oblegane prze zwiedzających od otwarcia do zakończenia imprezy.
Osoby odwiedzające targi wychodziły z pełnymi torbami zakupów. A było co kupować!!!
Nie tylko zdrowa żywność cieszyła się

Czytaj więcej o: Podsumowanie targów EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej


Ekologiczne rolnictwo i sprzedaż bezpośrednia na cenzurowanym

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołano Radę do spraw Rolnictwa Ekologicznego i Sprzedaży Bezpośredniej, aby unormować i upowszechnić te dwa zagadnienia.

Ministerstwo i instytucje samorządowe będą wspierać rozwój produkcji ekologicznej, przetwórstwa, działać na rzecz zwiększenia konkurencyjności, wspomagać sprzedaż bezpośrednią i inne formy zbytu ekoproduktów. Niemniej ważne jest też budzenie zainteresowania konsumentów żywnością ekologiczną i popularyzowanie wiedzy z zakresu

Czytaj więcej o: Ekologiczne rolnictwo i sprzedaż bezpośrednia na cenzurowanym


Nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym

Potwierdziło się, że rolnictwo ekologiczne jest ważne dla posłów obecnej kadencji i nie stanowi pola do sporu. Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o rolnictwie ekologicznym 7 grudnia 2014 r. Rolnicy ekologiczni i instytucje certyfikujące mogą w związku z tym spodziewać się ułatwień. Jest szansa, że obecne przepisy zwiększą areał upraw ekologicznych. W tej chwili wynosi one tylko 5%, co plasuje nas poza czołówką europejskich producentów w tym segmencie.

Nowela uwzględnia sytuacje trudne

Czytaj więcej o: Nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sukces w stylu EKO!

VII Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD

W dn. 3-5 października br. odbyły się Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014 - najważniejsze wydarzenie branży eko żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja imprezy obfitowała w bogatą ofertę wystawienniczą oraz ciekawy program imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży oraz świadomych i wymagających koneserach stylu eko.

Targi od wielu lat są najważniejszą branżową

Czytaj więcej o: Sukces w stylu EKO!Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.