Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

Sad Pana Waldemara Żółcika to prawdziwa gratka dla zainteresowanych ekologiczna uprawą jabłoni. Mamy tu na myśli bogactwo testowanych odmian: od różnorakich sportów Gali, przez Red Love, do Melfree i wielu innych.

Dziś Pan Żółcik opowiedział nam o swoich doświadczeniach z odmianą Gold Milenium. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem:

Czytaj więcej o: Gold Milenium – jak sprawdza się w uprawie ekologicznej?

 

 

Zdaniem ekspertów produkcja ograniczająca pozostałości środków ochrony roślin może być wspaniałym impulsem, aby zainteresować się ekologią. Przy produkcji ograniczającej pozostałości po kwitnieniu jabłoni nie możemy już stosować chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu wielu sadowników może zaobserowować, że uzyskanie wysokiej klasy jabłek możliwe jest również bez chemicznych środków stosowanych w drugiej połowie sezonu. W ten

Czytaj więcej o: A może by zacząć od ograniczania pozostałości?

 

W Szwecji 13 osób zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A. Źródłem infekcji są polskie mrożone truskawki.

Serwis foodsafetynews.com podaje, że zachorowało 9 kobiet i 4 mężczyzn (w wieku od 11 do 92 lat). W dochodzeniu udział bierze Folkhälsomyndigheten – szwedzka Inspekcja  Zdrowia Publicznego, Livsmedelsverket  – Krajowa Agencja ds. Żywności oraz władze lokalne. W toku postepowania wyjaśniającego ustalono, że źródłem infekcji

Czytaj więcej o: Szwecja: Wirus zapalenia wątroby w polskich mrożonych truskawkach

 

Amerykanie są wstrząśnięci – okazuje się, że ananasy importowane z Kostaryki jako owoce ekologiczne tak naprawdę zawierały pozostałości środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania.

Kostarykańskie organy kontroli wykazały, że w ekologicznych ananasach premium, za które amerykańscy konsumenci płacili wysokie ceny były pestycydy. Prawdopodobnie suma, którą zapłacili Amerykanie za fałszywe owoce ekologiczne to około 6 milionów dolarów.

Czytaj więcej o: USA: Ekologiczne ananasy zawierały chemikalia!

 

Organizowane co dwa lata międzynarodowe targi poświęcone produkcji, przechowywaniu i marketingowi jabłek Interpoma 2018 odbywać się będą w dniach 15 – 17 listopada we włoskim Bolzano. Interpoma to jedyne wydarzenie, które poświęcone jest wyłącznie produkcji jabłek.Tegoroczna edycja kładzie akcent na ekologię – podczas towarzyszącej targom konferencji „Jabłko na świecie” poruszony zostanie ekologicznej produkcji tych owoców.

Kongres poruszy szereg

Czytaj więcej o: Interpoma pod hasłem ekologicznej produkcji jabłek

 

Dobre notowania cen czereśni w przeciągu ostatnich kilku lat zachęcają sadowników do zakładania sadów czereśniowych w uprawie konwencjonalnej. Producenci czereśni w tym roku nie mogą być jednak zadowoleni, ponieważ ceny stopniowo spadają. Na skupie kilogram tych owoców można sprzedać za średnio 3, 50 zł/kg, a na rynkach hurtowych nie jest o wiele lepiej. Czemu ceny czereśni zaczynają spadać?

Z roku na rok zwiększa się powierzchnia sadów czereśniowych. I

Czytaj więcej o: Zainteresowanie uprawą czereśni rośnie, ceny spadają

 

Warszawa, Zgierz, Radom, Trzebinia – za nami seria pożarów na składowiskach opadów. Firmy znalazły szybki sposób na zarobek – sprowadzały z Zachodu różnego rodzaju odpady z obietnicą ich zagospodarowania, do którego nie dochodziło. Firma ogłaszała bankructwo, śmieci pozostawały, a nagle wybuchał pożar. Proceder trwał od kilku lat. W złej sytuacji są rolnicy – martwią się, że w wyniku pożarów ich uprawy mogą być skażone. Wraz z

Czytaj więcej o: Pożary na wysypiskach śmieci – żywność może być skażona?

 

Ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą „Zakazać glifosatu” („Ban Glyphosate”), która została zarejestrowana 25 stycznia tego roku przez Komisję Europejską. Inicjatorzy zaapelowali do Komisji Europejskiej, by nie tylko wprowadziła zakaz stosowania glifosatu, ale również zmieniła zasady zatwierdzania pestycydów i zaplanowała stopniowe ograniczenie ich użycia na terenie Unii Europejskiej. Tak oto autorzy projektu formułują swoje cele:

Celem

Czytaj więcej o: Zakazać glifosatu

Polacy to miłośnicy kawy i herbaty - aż 70% dorosłych konsumentów pije codziennie kawę, zaś 80% badanych herbatę. W 2015 r. z Polski wyeksportowano 164 tys. ton kawy, herbaty i kakao (o 3% więcej niż w 2014 r.) o wartości 898 mln EUR (o 16% większej), a do samej UE wyeksportowano 141 tys. ton kawy, herbaty i kakao o wartości 774 mln EUR. Najważniejszymi odbiorcami tej grupy towarowej były Czechy (228 mln EUR) oraz Niemcy (112 mln EUR). Eksport tych produktów poza obszar UE

Czytaj więcej o: Kawa czy herbata podczas WorldFood Warsaw

Ekologia naukowo

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach był organizatorem dwudniowej (23-24.09.2014 r.) Międzynarodowej Konferencji Ekologicznej, która prezentowała wyniki badań prowadzonych w ramach projektu unijnego EkoTechProdukt. Dotyczyły one nie tylko aspektów ogrodniczych, ale także walorów zdrowotnych żywności organicznej. Wyniki badań są nie do przecenienia, biorąc pod uwagę, że niewiele jednostek pracuje nad poprawą technologii ekoprodukcji owoców, potwierdza eksperymentalnie, poszukuje optymalnych

Czytaj więcej o: Ekologia naukowo


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.