Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

Grupowe zmiany – co oznaczają dla producentów?

 

Zmiany w ustawie dotyczącej grup producenckich i związków producentów, które weszły w życie 18 grudnia 2015, stawiają przed producentami wiele nowych wyzwań. Znaczna część grup funkcjonujących na rynku będzie musiała nauczyć się, jak radzić sobie w wymagającej rzeczywistości i dostosować się do zmian. Gra toczy się o wysoką stawkę – nie tylko o dofinansowanie inwestycyjne dla grup producenckich, ale przede wszystkim o ich rynkowy byt.

Choć coraz większa liczba producentów decyduje się na

Czytaj więcej o: Grupowe zmiany – co oznaczają dla producentów?

Ekologiczne rolnictwo

Polski rynek produktów ekologicznych wyceniany jest na 600-650 mln złotych. Mimo 20-proc. wzrostów jego udział w całym ryku spożywczym to zaledwie 0,3 proc. Na Zachodzie jest on dziesięciokrotnie większy, a dynamika wzrostu nie słabnie.

– Polska jest w zasadzie na początku rozwoju rynku produktów ekologicznych, czyli certyfikowanych. W krajach zachodnich, które mają ten rynek o wiele bardziej rozwinięty, jego udział w całym rynku spożywczym to ok. 3 proc. W Polsce kształtuje się on na poziomie

Czytaj więcej o: Ekologiczne rolnictwo "rośnie"

Wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną

Wraz ze wzrostem zamożności Polaków rosną ich wydatki na wysokiej jakości żywność. Produkty ekologiczne i tradycyjne, choć droższe, cieszą się coraz większą popularnością. Za pięć lat mogą stanowić ponad 10 proc. polskiej produkcji rolno-spożywczej.

– W Polsce rynek produktów ekologicznych i tradycyjnych może jeszcze wzrosnąć 2-3 razy w ciągu najbliższych 5 lat. Powinniśmy więc osiągnąć 10 proc. udziału w całej produkcji rolno-spożywczej – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej

Czytaj więcej o: Wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną

Rynek żywności ekologicznej wart do 650 mln złotych

Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, a co za tym idzie – rośnie popularność żywności ekologicznej. Naturalne produkty pochodzące z upraw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, i przetwarzane bez udziału konserwantów, można już kupić nie tylko na bazarach i w osiedlowych sklepach, lecz także w hipermarketach i przez internet. Rynek żywności ekologicznej w Polsce wart jest 600-650 mln złotych.

– Żywność ekologiczna to przede wszystkim produkty bez domieszek,

Czytaj więcej o: Rynek żywności ekologicznej wart do 650 mln złotych

Podsumowanie targów EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej

Organizowane po raz pierwszy w regionie Targi zdrowej żywności i zdrowego stylu życia EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej, w dniach 22 – 23 listopada zakończyły się pełnym sukcesem.

Na targach swoją ofertę prezentowało 100 firm, a w trakcie dwóch dni imprezę odwiedziło około 4 tysiące osób.
Wszystkie stoiska były oblegane prze zwiedzających od otwarcia do zakończenia imprezy.
Osoby odwiedzające targi wychodziły z pełnymi torbami zakupów. A było co kupować!!!
Nie tylko zdrowa żywność cieszyła się

Czytaj więcej o: Podsumowanie targów EKOstyl 2014 w Bielsku-Białej


Ekologiczne rolnictwo i sprzedaż bezpośrednia na cenzurowanym

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołano Radę do spraw Rolnictwa Ekologicznego i Sprzedaży Bezpośredniej, aby unormować i upowszechnić te dwa zagadnienia.

Ministerstwo i instytucje samorządowe będą wspierać rozwój produkcji ekologicznej, przetwórstwa, działać na rzecz zwiększenia konkurencyjności, wspomagać sprzedaż bezpośrednią i inne formy zbytu ekoproduktów. Niemniej ważne jest też budzenie zainteresowania konsumentów żywnością ekologiczną i popularyzowanie wiedzy z zakresu

Czytaj więcej o: Ekologiczne rolnictwo i sprzedaż bezpośrednia na cenzurowanym


Nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym

Potwierdziło się, że rolnictwo ekologiczne jest ważne dla posłów obecnej kadencji i nie stanowi pola do sporu. Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o rolnictwie ekologicznym 7 grudnia 2014 r. Rolnicy ekologiczni i instytucje certyfikujące mogą w związku z tym spodziewać się ułatwień. Jest szansa, że obecne przepisy zwiększą areał upraw ekologicznych. W tej chwili wynosi one tylko 5%, co plasuje nas poza czołówką europejskich producentów w tym segmencie.

Nowela uwzględnia sytuacje trudne

Czytaj więcej o: Nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sukces w stylu EKO!

VII Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD

W dn. 3-5 października br. odbyły się Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014 - najważniejsze wydarzenie branży eko żywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja imprezy obfitowała w bogatą ofertę wystawienniczą oraz ciekawy program imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży oraz świadomych i wymagających koneserach stylu eko.

Targi od wielu lat są najważniejszą branżową

Czytaj więcej o: Sukces w stylu EKO!


Polaków do ekologii głównie skłaniają pieniądze

Polacy mają coraz większą świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego. Ponad 80 proc. przyznaje, że indywidualne zachowania konsumenckie są niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Deklaracje te wciąż jednak nie mają wystarczającego odzwierciedlenia w praktyce. Dla Polaków w codziennym życiu priorytetem jest możliwość oszczędzenia pieniędzy, dobry wpływ ich działań na środowisko jest tylko dodatkową korzyścią.

Fundacja Nasza Ziemia przeprowadziła w tym roku kolejne

Czytaj więcej o: Polaków do ekologii głównie skłaniają pieniądze

W Stanach Zjednoczonych nagłaśnia się działania na rzecz weteranów powracających z misji wojskowych. Stworzono specjalny program szkoleniowy dla byłych żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy walczyli z bronią w ręku często w ekstremalnych sytuacjach. Uznano, że rolnictwo ekologiczne niweluje bezrobocie, jakie ich dotyka, i jest właściwą kontynuacją kariery wojskowej – daje możliwość samodecydowania, rozwoju, ponoszenia ryzyka zawodowego, a także uzyskania statusu przedsiębiorcy.

Program Chamipions

Czytaj więcej o: Weterani wojenni rolnikami ekologicznymi?


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.