Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

Ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą „Zakazać glifosatu” („Ban Glyphosate”), która została zarejestrowana 25 stycznia tego roku przez Komisję Europejską. Inicjatorzy zaapelowali do Komisji Europejskiej, by nie tylko wprowadziła zakaz stosowania glifosatu, ale również zmieniła zasady zatwierdzania pestycydów i zaplanowała stopniowe ograniczenie ich użycia na terenie Unii Europejskiej. Tak oto autorzy projektu formułują swoje cele:

Celem

Czytaj więcej o: Zakazać glifosatu

Ekologiczne wina na Targach MILLÉSIME BIO 2013
Targi Millésime Bio, których dwudziesta już edycja odniosła kolejny sukces, zamknęły swe podwoje 30 stycznia b.r. Te międzynarodowe spotkania branży ekologicznej produkcji win odbyły się w Montpellier w dniach od 28 do 30 stycznia 2013 r. i zgromadziły  4160 zwiedzających, podczas gdy w roku 2012 było ich 3 360, co oznacza wzrost o około 24%.
 
Liczba 4160 gości związanych zawodowo z branżą, którzy w tym roku odwiedzili imprezę (wobec 3 360 w roku 2012), oznacza, że edycja 2013 targów

Czytaj więcej o: Ekologiczne wina na Targach MILLÉSIME BIO 2013

Rokitnik, zwany też „cytryną Północy”,  upowszechnia się w Brandenburgii w Niemczech. W 2012 roku aż 51 gospodarstw uprawiało tę roślinę na 283 hektarach. Jagody zebrano jednak tylko z około 78 hektarów, gdyż owoce nie mogą być pozyskiwane corocznie z tej samej rośliny. Średnia wydajność w 2012 r. wyniosła nieco ponad 21 kwintali z hektara.
Poza rokitnikiem w Brandenburgii uprawiany jest bez czarny na powierzchni ponad 100 ha oraz maliny i jeżyny.

Warto zauważyć, że ponad 60% stanowiły

Czytaj więcej o: Rokitnik nabiera znaczenia

Jabłko ekologiczne najważniejsze wśród owoców

Jabłka są na szczycie listy owoców ekologicznych. Często są to owoce lokalnie produkowane. W Austrii zbiera się ich około 15 000 ton. W tej chwili rusza sprzedaż z obiektów chłodniczych z kontrolowana atmosferą.

Wiele wskazuje, że uprawa ekologicznych jabłek będzie się rozszerzać. Dzisiaj główne rejony sadownicze rozciągają się w Styrii i Dolnej Austrii z czego na 4801 hektarów 503 ha zajmują ekosady. Szczególnie w okolicach miejscowości St. Pölten upowszechnia się uprawa ekologicznych jabłek i

Czytaj więcej o: Jabłko ekologiczne najważniejsze wśród owoców

Fruit Logistica 2013 - drogowskaz dla nowoczesnych ogrodników

Fruit Logistica (6-8.02.2013 r.) to jedne z największych targów dla działających w branży owocowo-warzywnej, prezentacja nowości, jakości, innowacyjności i możliwości – drogowskaz dla tych, którzy chcą produkować nowocześnie i dobrze. Wystawcy (2533, w tym zagraniczni – 2271 z 83 krajów, na powierzchni 109 167 mkw) wychodzą do zwiedzających z ofertą świeżych, nieprzetworzonych, suszonych owoców i warzyw, orzechów, ziół, przypraw, produktów ekologicznych oraz roślin doniczkowych. Dostawcy

Czytaj więcej o: Fruit Logistica 2013 - drogowskaz dla nowoczesnych ogrodników


Unia Europejska mocno naciska na zmiany w sposobie uprawy roślin sadowniczych, stawiając na integrowaną i ekologiczną produkcję. Decyzje już zapadły, teraz trzeba opracować plan wdrażania postanowień. Rysuje się potrzeba zwiększenia nakładów na doradztwo w zakresie stosowania pestycydów, poprawę świadomości zagrożeń, jakie niosą. Niemieccy parlamentarzyści będą lobbować w interesie producentów owoców na forum Unii Europejskiej. Sadownicy mają nadzieję, że pomocowe fundusze na lata 2014-2020

Czytaj więcej o: Doradztwo ekologiczne z funduszy UE?


Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez. Targi te, organizowane są każdego roku, w styczniu na terenach Targów Berlińskich. Pierwsze odbyły się 1926 r. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 27.
W zakresie produktów rolno – spożywczych już od wielu lat Republika Federalna Niemiec jest głównym naszym partnerem handlowym.
W ubiegłym roku sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec przekroczyła

Czytaj więcej o: Jedzenie łączy narody na targach Zielony Tydzień w Berlinie

W Nowej Zelandii uprawia się ekologicznie odmianę ‘Fuji’. Mimo rosnącej siły tamtejszej waluty sadownicy spodziewają się znacznych dochodów z eksportu.
Ameryka Północna cierpi na niedobór owoców między innymi w związku z suszą. Dotyczy to szczególnie jabłek z ekologicznej uprawy odmiany ‘Fuji’, na które jest duże zapotrzebowanie. W związku ze spadkiem produkcji w Nowej Zelandii i Chile ich podaż na amerykańskim rynku będzie niższa.
Pomimo dużego popytu ze strony konsumentów

Czytaj więcej o: Ekologiczne Fuji hitem sezonu 2012


Niemieckie źródła podają, że w niektórych regionach co dziesiąty rolnik produkuje ekologiczną żywność. Nasz zachodni sąsiad był zawsze pionierem tego typu uprawy. Wśród ekologicznych rolników znajdują się przedstawiciele parlamentu, jak np. Martin Hahn (ziemniaki dostarczane do supermarketów). Od 25 lat jest zwolennikiem tego systemu.
Sytuacja jest jednak zróżnicowana i w Badenii-Wirtembergii obserwuje się spadek liczby gospodarstw biodynamicznych. Z drugiej strony w innych rejonach Niemiec

Czytaj więcej o: Jeden z dziesięciu

Koppert znany w Polsce jako lider w dziedzinie biologicznej ochrony roślin, otwiera nowy oddział w Grecji w Atenach. Nie będzie korzystać już z pośredników w dystrybucji swoich produktów do ochrony, wspomagania produkcji i zapylania, ale bezpośrednio operować na tamtejszym rynku.

Przedstawiciele firmy Koppert zakładają wzrost sektora rolnego w Grecji i dobry klimat dla biologicznej uprawy roślin rolniczych i ogrodniczych. Zrównoważona produkcja staje się coraz ważniejsza w zjednoczonej Europie.

Czytaj więcej o: Znana firma rozszerza swoją obecność


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.