Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

W Szwecji 13 osób zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A. Źródłem infekcji są polskie mrożone truskawki.

Serwis foodsafetynews.com podaje, że zachorowało 9 kobiet i 4 mężczyzn (w wieku od 11 do 92 lat). W dochodzeniu udział bierze Folkhälsomyndigheten – szwedzka Inspekcja  Zdrowia Publicznego, Livsmedelsverket  – Krajowa Agencja ds. Żywności oraz władze lokalne. W toku postepowania wyjaśniającego ustalono, że źródłem infekcji

Czytaj więcej o: Szwecja: Wirus zapalenia wątroby w polskich mrożonych truskawkach

 

Amerykanie są wstrząśnięci – okazuje się, że ananasy importowane z Kostaryki jako owoce ekologiczne tak naprawdę zawierały pozostałości środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania.

Kostarykańskie organy kontroli wykazały, że w ekologicznych ananasach premium, za które amerykańscy konsumenci płacili wysokie ceny były pestycydy. Prawdopodobnie suma, którą zapłacili Amerykanie za fałszywe owoce ekologiczne to około 6 milionów dolarów.

Czytaj więcej o: USA: Ekologiczne ananasy zawierały chemikalia!

 

Organizowane co dwa lata międzynarodowe targi poświęcone produkcji, przechowywaniu i marketingowi jabłek Interpoma 2018 odbywać się będą w dniach 15 – 17 listopada we włoskim Bolzano. Interpoma to jedyne wydarzenie, które poświęcone jest wyłącznie produkcji jabłek.Tegoroczna edycja kładzie akcent na ekologię – podczas towarzyszącej targom konferencji „Jabłko na świecie” poruszony zostanie ekologicznej produkcji tych owoców.

Kongres poruszy szereg

Czytaj więcej o: Interpoma pod hasłem ekologicznej produkcji jabłek

 

Ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą „Zakazać glifosatu” („Ban Glyphosate”), która została zarejestrowana 25 stycznia tego roku przez Komisję Europejską. Inicjatorzy zaapelowali do Komisji Europejskiej, by nie tylko wprowadziła zakaz stosowania glifosatu, ale również zmieniła zasady zatwierdzania pestycydów i zaplanowała stopniowe ograniczenie ich użycia na terenie Unii Europejskiej. Tak oto autorzy projektu formułują swoje cele:

Celem

Czytaj więcej o: Zakazać glifosatu

Ekologiczne wina na Targach MILLÉSIME BIO 2013
Targi Millésime Bio, których dwudziesta już edycja odniosła kolejny sukces, zamknęły swe podwoje 30 stycznia b.r. Te międzynarodowe spotkania branży ekologicznej produkcji win odbyły się w Montpellier w dniach od 28 do 30 stycznia 2013 r. i zgromadziły  4160 zwiedzających, podczas gdy w roku 2012 było ich 3 360, co oznacza wzrost o około 24%.
 
Liczba 4160 gości związanych zawodowo z branżą, którzy w tym roku odwiedzili imprezę (wobec 3 360 w roku 2012), oznacza, że edycja 2013 targów

Czytaj więcej o: Ekologiczne wina na Targach MILLÉSIME BIO 2013

Rokitnik, zwany też „cytryną Północy”,  upowszechnia się w Brandenburgii w Niemczech. W 2012 roku aż 51 gospodarstw uprawiało tę roślinę na 283 hektarach. Jagody zebrano jednak tylko z około 78 hektarów, gdyż owoce nie mogą być pozyskiwane corocznie z tej samej rośliny. Średnia wydajność w 2012 r. wyniosła nieco ponad 21 kwintali z hektara.
Poza rokitnikiem w Brandenburgii uprawiany jest bez czarny na powierzchni ponad 100 ha oraz maliny i jeżyny.

Warto zauważyć, że ponad 60% stanowiły

Czytaj więcej o: Rokitnik nabiera znaczenia

Jabłko ekologiczne najważniejsze wśród owoców

Jabłka są na szczycie listy owoców ekologicznych. Często są to owoce lokalnie produkowane. W Austrii zbiera się ich około 15 000 ton. W tej chwili rusza sprzedaż z obiektów chłodniczych z kontrolowana atmosferą.

Wiele wskazuje, że uprawa ekologicznych jabłek będzie się rozszerzać. Dzisiaj główne rejony sadownicze rozciągają się w Styrii i Dolnej Austrii z czego na 4801 hektarów 503 ha zajmują ekosady. Szczególnie w okolicach miejscowości St. Pölten upowszechnia się uprawa ekologicznych jabłek i

Czytaj więcej o: Jabłko ekologiczne najważniejsze wśród owoców

Fruit Logistica 2013 - drogowskaz dla nowoczesnych ogrodników

Fruit Logistica (6-8.02.2013 r.) to jedne z największych targów dla działających w branży owocowo-warzywnej, prezentacja nowości, jakości, innowacyjności i możliwości – drogowskaz dla tych, którzy chcą produkować nowocześnie i dobrze. Wystawcy (2533, w tym zagraniczni – 2271 z 83 krajów, na powierzchni 109 167 mkw) wychodzą do zwiedzających z ofertą świeżych, nieprzetworzonych, suszonych owoców i warzyw, orzechów, ziół, przypraw, produktów ekologicznych oraz roślin doniczkowych. Dostawcy

Czytaj więcej o: Fruit Logistica 2013 - drogowskaz dla nowoczesnych ogrodników


Unia Europejska mocno naciska na zmiany w sposobie uprawy roślin sadowniczych, stawiając na integrowaną i ekologiczną produkcję. Decyzje już zapadły, teraz trzeba opracować plan wdrażania postanowień. Rysuje się potrzeba zwiększenia nakładów na doradztwo w zakresie stosowania pestycydów, poprawę świadomości zagrożeń, jakie niosą. Niemieccy parlamentarzyści będą lobbować w interesie producentów owoców na forum Unii Europejskiej. Sadownicy mają nadzieję, że pomocowe fundusze na lata 2014-2020

Czytaj więcej o: Doradztwo ekologiczne z funduszy UE?


Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez. Targi te, organizowane są każdego roku, w styczniu na terenach Targów Berlińskich. Pierwsze odbyły się 1926 r. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 27.
W zakresie produktów rolno – spożywczych już od wielu lat Republika Federalna Niemiec jest głównym naszym partnerem handlowym.
W ubiegłym roku sprzedaż artykułów rolno-spożywczych do Niemiec przekroczyła

Czytaj więcej o: Jedzenie łączy narody na targach Zielony Tydzień w Berlinie


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.