Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

fot. @SamaraPolytech

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Samarze opracował jadalne opakowania z rosyjskich jabłek. Ich produkcja może pomóc w rozwiązaniu problemu usuwania śmieci. 

Zgodnie z początkowymi zamierzeniami jadalne folie miały być pożywieniem astronautów. Projekt miał na celu modyfikację menu w kosmosie. Dla portalu eurekalert wypowiada się szefowa zespołu projektowego Nadieżda Makarowa, która wyjaśnia, że opakowania

Czytaj więcej o: Jadalne opakowania z jabłek

 

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia pełnego zakazu stosowania 3 substancji czynnych z grupy neonikotynoidów oraz Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, ukazał się komunikat prasowy z wyjaśnieniami. 

Pomimo wstrzymania się Polski od głosu, ze względu na nieuwzględnienie możliwości stosowania ww. substancji czynnych do zaprawiania buraka cukrowego, Komisja Europejska w drodze rozporządzeń wykonawczych

Czytaj więcej o: Ograniczenie możliwości stosowania neonikotynoidów – wyjaśnienia

 

Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach. Zawarto już ok. 4,5 tys. takich umów.

Umowę zawiera rolnik (prowadzący gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw została  opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 10 maja, poz. 858.

Rozwiązania

Czytaj więcej o: Pomocnik przy zbiorach - 4,5 tys. umów

 

Znane powiedzenie funkcjonujące w branży: „sprzedaj, zanim posadzisz”  nabiera dziś nowego znaczenia za sprawą jagody kamczackiej. Słynna ze swoich prozdrowotnych właściwości jagoda zainteresowała producentów nie tylko łatwością produkcji, ale także bardzo wysokimi cenami za kilogram owoców, za który jeszcze dwa lata temu można było uzyskać grubo ponad 20 zł/kg.

W ciągu ostatnich kilku lat powierzchnia nasadzeń jagody kamczackiej zaczęła bardzo

Czytaj więcej o: Jagoda kamczacka: „Sprzedaj, zanim posadzisz”

 

Chociaż na polskim rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających produkcję ekologiczną, wielu sadowników obawia się przejścia na ekologię. Całkowita rezygnacja z chemii wydaje się dużym wyzwaniem. Dobrym rozwiązaniem może być zatem stopniowe ograniczanie użycia preparatów chemicznych i nawozów sztucznych i dopiero z biegiem czasu przejście na produkcję bio.

Zapraszamy do nowego projektu, który realizujemy we współpracy z Waldemarem

Czytaj więcej o: Sad bez pozostałości, Waldemar Żółcik


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.