Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

O tym, że cebula jest zdrowa nikogo nie trzeba przekonywać, natomiast jak jest droga, przekonał się 55-letni mieszkaniec powiatu lubartowskiego. Wczoraj w nocy został ujęty na kradzieży przez właściciela działki, który natychmiast zawiadomił policjantów. Funkcjonariusze w związku z popełnionym wykroczeniem ukarali mężczyznę wysokim mandatem karnym.

Wczoraj tuż przed północą policjanci otrzymali zgłoszenie, że na terenie gminy Niedźwiada został ujęty sprawca

Czytaj więcej o: Chciał ukraść cebulę

 

Zaistniały sprzyjające warunki atmosferyczne do rozwoju zarazy ziemniaka. W niektórych regionach krajów ostatnie dni są burzowe. Naprzemiennie mamy do czynienia z wysoką i niską temperaturą oraz częstymi opadami. Niestety, trzeba liczyć się, że przy takich warunkach objawy zarazy przybiorą na sile, a jeśli utrzymają się dłużej, może dojść do znacznych start w plonie i epidemicznego rozwoju choroby.

Pierwsze objawy zaobserwujemy w postaci początkowo jasnozielonych, z czasem

Czytaj więcej o: Pogoda sprzyja rozwojowi zarazy ziemniaka

 

Duński magazyn rolniczy, ATL, podał informację, że jeśli pogoda nie zmieni się, to susza, która nęka tamtejszych rolników, będzie porównywalna z rekordową, która miała miejsce w 1992 roku. Szacuje się, że starty mogą wynieść nawet 6 miliardów koron duńskich, a niektórych rolników może dotknąć bankructwo. 

Niestety, w naszym kraju sytuacja również wygląda niepokojąco. W niektórych regionach co prawda występują od czasu do

Czytaj więcej o: IUNG wydał komunikat o suszy rolniczej w Polsce!

 

Od początku maja niemal codziennie słyszymy o gradobiciach, które uderzają w różnych częściach Europy. Poszkodowani są polscy producenci owoców i warzyw, ale również Włosi i Holendrzy. Zaczęło się z początkiem maja, a w niektórych regionach grad zdążył spaść już dwukrotnie. Czerwiec również nie zaczął się optymistycznie, bo z Włoch już płyną sygnały o kolejnych stratach.

W sobotę, 26 maja, grad zniszczył natomiast uprawy w miejscowościach

Czytaj więcej o: Temat bardzo aktualny: gradobicia szaleją w Europie

Miniporadnik uprawy w tunelu foliowym

Nic tak nie smakuje jak świeżo zerwany pomidor, soczysta papryka czy chrupiący ogórek. Warzywa z własnego ogródka to nie tylko wyjątkowy smak, ale pewność, że sięgamy po sprawdzone produkty. Jednak w naszym klimacie, aby dłużej cieszyć się własnymi jarzynami, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Może to zrobić każdy, a na pielęgnację wystarczy poświęcić jedną godzinę dziennie. Przedstawiamy krok po kroku, jak rozpocząć uprawę pod osłoną, na co zwrócić uwagę i jakich zasad przestrzegać.

Ten,

Czytaj więcej o: Miniporadnik uprawy w tunelu foliowym

Sok z kapusty

Naukowcy znaleźli przepis na wyciśnięcie maksymalnej ilości soku z kapusty i wydzielenie zawartych w nim substancji grzybobójczych i bakteriobójczych. Wytworzony na bazie soku preparat może zastąpić środki chemiczne używane do ochrony roślin czy owoców.

"W każdej kapuście znajdują się substancje aktywne zwane glukozynolanami. Kiedy roślina zostaje nadgryziona przez roślinożercę, albo z gleby docierają do niej zanieczyszczenia chemiczne, wtedy glukozynolany rozkładają się na dwie substancje o

Czytaj więcej o: Sok z kapusty "leczy" rośliny

Targi TSW od strony ekologicznej

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbyły się 19 i 20 lutego 2014 roku w halach targowych EXPO XXI w Warszawie potwierdziły, że integracja środowisk producentów i dostawców środków produkcji jest jak najbardziej potrzebna. Targi dotyczyły głównie konwencjonalnych sposobów uprawy, ale mocnym akcentem były maszyny, nawozy i środki ochrony polecane w ekologicznej produkcji i na nich będziemy się koncentrować.

W nowoczesnym gospodarstwie potrzebne są takie rozwiązania techniczne, które

Czytaj więcej o: Targi TSW od strony ekologicznej

Mechaniczne zwalczanie chwastów w uprawie warzyw

Zwalczanie chwastów między rzędami warzyw jest szczególnym wyzwaniem w organicznej uprawie warzyw. Film w języku niemieckim nakręcony w Stammheim (FiBL) pokazuje 12 różnych urządzeń do zastosowania w ekologii. Eksperci mówią o ich wadach i zaletach. W urządzeniach zastosowano najbardziej nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu są one precyzyjne, selektywne,kontrolowane komputerowo.

Zachęcamy do obejrzenia filmu sponsorowanego przez Bio Suisse i Fondation sur-la-Croix.

 

Źródło:

Czytaj więcej o: Mechaniczne zwalczanie chwastów w uprawie warzyw

Pomidory z upraw ekologicznych zawierają więcej witaminy C, cukrów i innych związków niż pomidory z upraw tradycyjnych - czytamy na stronach "Public Library of Science ONE".W porównaniu z pomidorami uprawianymi tradycyjnie, podobne rośliny z gospodarstw ekologicznych gromadzą w sobie więcej cukrów, witaminy C i związków - podaje PAP.

Całość: http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5iSAEMK4exzJono1ZKpPp4ahap9-g?docId=13256611

Czytaj więcej o: Ekologiczne pomidory bogatsze w składniki?

Ekologiczne warzywa szklarniowe z Ryczywołu

Produkcja warzyw w obiektach szklarniowych w Ryczywole ma już swoją tradycję. Od niedawna jednak poza integrowaną uprawą postawiono na ekologię. Po roku doświadczeń przyszedł czas na podsumowania.
Spółka Produkcja Warzyw BIO-RYCZYWÓŁ w minionym sezonie oferowała po raz pierwszy między innymi ekologiczne pomidory, ogórki, bakłażany, arbuzy i zioła. Jedna ze szklarni z tradycyjnym podłożem w całości przeznaczona została pod uprawę różnorodnych gatunków.

Wybrano odmiany plenne, smaczne, ale i tak

Czytaj więcej o: Ekologiczne warzywa szklarniowe z Ryczywołu


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.