Twoja przeglądarka Internet Explorer 6 nie obsługuje niektórych elementów serwisu. Wskazana jestaktualizacja.

Newsletter

 

W gospodarstwie sadowniczym ilość paliwa zużywana na jednostkę powierzchni jest dużo większa niż w uprawie zbóż czy ziemniaków. Wynika to z częstotliwości wykonywanych zabiegów. Poza tym, ciągniki sadownicze, jako konstrukcje dużo mniejsze niż maszyny przeznaczone do prac polowych, posiadają mniej pojemne zbiorniki, więc ilość tankowań jest dużo większa.

Żeby ułatwić sobie pracę, sadownicy decydują się na dystrybutory paliwa, będące połączeniem pompy i pistoletu

Czytaj więcej o: Zbiorniki na paliwo w gospodarstwach sadowniczych

 

Rolnicy oczekują, że pług będzie wygodny w użytku, prosty w obsłudze i trwały. Nowa maszyna, zaprojektowana przez konstruktorów z firmy Koja ze Stawisk ma spore szanse, aby spełnić wszystkie te warunki, bez wyjątku.   

To projekt autorski. Prace nad nim trwają już od prawie dwóch lat. W zeszłym roku powstał prototyp, który od lata 2017 jest testowany w warunkach polowych, na różnych typach gleb, w tym także na tych najtrudniejszych. Chodzi o

Czytaj więcej o: Nowatorski prototyp pługu

Szybko rosnąca liczba aut na drogach i ograniczone zasoby tradycyjnych paliw, które starczą tylko na kilkadziesiąt lat, powodują, że koncerny samochodowe pracują nad nowymi napędami. Łatwo pozyskiwalny wodór może być paliwem przyszłości. Zasilane w ten sposób auta mają być przyjazne środowisku, bardziej ekonomiczne i ciche. W napęd wodorowy zainwestowała już m.in. Toyota.

– Wodór możemy pozyskiwać drogą tradycyjną z surowców kopalnych, chociażby z metanu czy gazu ziemnego. To jest jednak

Czytaj więcej o: Samochody z napedem wodorowym

Odśnieżanie posesji nie musi być czynnością czasochłonną i męczącą. Z powodzeniem można wykorzystać do tego samojezdną kosiarkę ogrodową. Wystarczy zamontować na niej dodatkowe akcesoria takie jak pług lemieszowy, pług wirnikowy lub szczotka zamiatająca.

Samojezdne kosiarki do trawy to wbrew pozorom urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Dzięki montowanym dodatkowo akcesoriom, takim jak przyczepki transportowe, pługi lemieszowe, workownice i zderzaki, mogą służyć do przewożenia materiałów i

Czytaj więcej o: Kosiarka jako odśnieżarka?

Fotowoltaika idealna dla rolnictwa

Producenci rolni, w równym stopniu jak inne branże, potrzebują energetycznej stabilności. Aby ją uzyskać, coraz częściej zwracają się w stronę rynku energii odnawialnej. Fotowoltaika pozwala na oszczędności, przy jednoczesnym uzyskaniu samodzielności energetycznej.

Ograniczenia w dostawach prądu, jakich doświadczyliśmy kilka tygodni temu, są powodem strat finansowych. Producenci boleśnie odczuwają te szkody, ze względu na brak możliwości prewencji. Nawet częściowe uniezależnienie się od

Czytaj więcej o: Fotowoltaika idealna dla rolnictwa

Panele fotowoltaiczne: koszty i eksploatacja

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści. W przypadku montażu np. paneli fotowoltaicznych, dzięki energii słonecznej jesteśmy w stanie produkować prąd, który następnie sami zużyjemy lub odsprzedamy do sieci energetycznej. A dodatkowym plusem tego typu rozwiązania jest możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 40% całej inwestycji.

Dotacje przyznawane są w ramach programu Prosument, który ma na celu ograniczenie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji

Czytaj więcej o: Panele fotowoltaiczne: koszty i eksploatacja

Krajowy rynek tabletów i smartfonów jest stabilny, a wzrosty generuje systematyczna wymiana urządzeń na nowsze i bardziej nowoczesne. Producenci urządzeń mobilnych oczekują, że ceny będą spadać, a oferta przesuwać się w stronę klientów dysponujących mniej zasobnym portfelem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia oparte na systemie operacyjnym Windows, z racji pojawienia się nowej wersji oprogramowania, oraz phablety.

– W dalszym ciągu widać trend polegający na przenoszeniu

Czytaj więcej o: Phablet - kombinacja tabletu i telefonu

Przyjęte przez komisję środowiska w Parlamencie Europejskim stanowisko zakłada ograniczenie do 6 proc. udziału biokomponentów pochodzenia rolniczego w rynku paliw. Pomysłodawcy argumentują, że rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa pośrednio wpływa na wzrost emisji szkodliwych substancji. Polska kilka tygodni temu – z czteroletnim opóźnieniem – w pełni wdrożyła unijną dyrektywę o promocji odnawialnych źródeł energii w zakresie biopaliw.

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad ograniczeniem

Czytaj więcej o: Biopaliwa po nowemu

Firma Bridgestone opracowała przyjazną dla użytkownika aplikację na smartfony, która błyskawicznie informuje rolników o minimalnej dopuszczalnej wartości ciśnienia w oponach w określonych warunkach.
Wszyscy pracujący w rolnictwie wiedzą, że utrzymanie niskiego ciśnienia w oponach jest niezwykle ważne dla minimalizowania kompakcji gleb. Ponieważ jednak zalecana wartość ciśnienia różni się w zależności od rozmiaru opony, prędkości ciągnika i obciążenia, ustalenie właściwej wartości nie zawsze jest

Czytaj więcej o: Aplikacja mobilna pomoże w ochronie gleby


Klienci Poczty Polskiej mogą już wysyłać listy polecone także z domu lub biura dzięki nowej usłudze dostępnej na platformie Envelo. Potwierdzenie nadania i odbioru klient otrzymuje w pliku PDF, podobnie jak w przypadku przelewów elektronicznych w bankach.

Nadana w ten sposób przesyłka zostanie automatycznie wydrukowana, zapakowana w kopertę i dostarczona adresatowi przez listonosza Poczty Polskiej.

– Jeśli chcemy skorzystać z takiej usługi, to musimy być zarejestrowanym użytkownikiem platformy

Czytaj więcej o: Wysłać list polecany z domu


Zaproszenia

Właściciel serwisu i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w portalu.