Węgiel brunatny kojarzy nam się z zawiesistym dymem wydobywającym się dzień i noc z kominów elektrociepłowni… Polska węgem stoi, jednak jego spalanie w tak wielkich ilościach zagraża środowisku, ponieważ emituje do atmosfery dwutlenek węgla, nasilając efekt cieplarniany, a także uwalnia do środowiska toksyczne związki (węglowodory aromatyczne), metale ciężkie oraz pyły, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Okazuje się jednak, że firmy ogrodnicze znalazły znacznie przyjaźniejszy dla środowiska sposób na zagospodarowanie węgla brunatnego. Jest nim unikalne podłoże dla roślin, które może być stosowane do uprawy wszystkich gatunków! Ma naprawdę wiele zalet, które czynią je materiałem lepszym od gleby nie wzbogaconej o jego dodatek.
Podłoże tworzą odpowiednio dobrane frakcje miękkiego węgla brunatnego, które z powodzeniem mogą być stosowane przy poprawie właściwości gleb, również tych lekkich. Jak wiadomo, gleby przepuszczalne słabo akumulują niezbędne roślinom składniki odżywcze, gorzej zatrzymują wodę opadową, co decyduje o ich niskiej żyzności. Podłoże z węgla brunatnego poprawia te właściwości gleb - zwiększa pojemność wodną oraz kompleks sorpcyjny, podnosząc ich żyzność. Są również bogatym źródłem próchnicy. Rośliny rosnące na podłożu z węgla brunatnego są lepiej zaopatrzone w składniki pokarmowe.
Ponadto podłoże z węgla brunatnego zatrzymuje toksyczne metale ciężkie (kadm, rtęć, ołów i inne), dzięki czemu nie odkładają się one w plonie roślin i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Węgiel brunatny jest wolny od czynników chorobotwórczych i nie zawiera substancji szkodliwych dla roślin. Wspiera również rozwój naturalnej mikroflory oraz fauny glebowej.Warto zastosować je we własnej uprawie roślin.