Targi TSW od strony ekologicznej

tsw-aedesTargi Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbyły się 19 i 20 lutego 2014 roku w halach targowych EXPO XXI w Warszawie potwierdziły, że integracja środowisk producentów i dostawców środków produkcji jest jak najbardziej potrzebna. Targi dotyczyły głównie konwencjonalnych sposobów uprawy, ale mocnym akcentem były maszyny, nawozy i środki ochrony polecane w ekologicznej produkcji i na nich będziemy się koncentrować.

W nowoczesnym gospodarstwie potrzebne są takie rozwiązania techniczne, które minimalizują nakłady siły roboczej. Dlatego wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa maszyn i urządzeń. W ekologicznych systemach upraw usuwanie chwastów, mulczowanie, pielenie odgrywają większą rolę w związku z ograniczeniem stosowania agrochemii, niż w konwencjonalnej i integrowanej produkcji.

Kompleksową ofertę niszczenia chwastów dla bioproducentów owoców zaprezentowała włoska firma AEDES. Niepożądana roślinność może być usuwana na dwa sposoby, całościowo między rzędami lub też tylko pod koronami. Urządzenia przystosowane do pracy pod drzewami i krzewami winorośli, jak np. modele z serii CN, mogą jedno- lub dwustronnie usuwać chwasty dzięki rotującym palczastym elementom na wysięgnikach. Przystawkę można zamontować z przodu lub z tyłu ciągnika. Urządzenia z serii BS w wersji dwustronnej natomiast pozostawiają całkowicie wykoszony i oczyszczony z chwastów pas między rzędami. Szerokość pracy waha się od 1,25 m do 2,1 m w zależności czy maszyna ma jedną czy dwie przystawki do pracy w rzędach. Urządzenia z serii RM mogą pracować w szerszych nasadzeniach do 2,4 m, AS do 2,9 m, a serii SM do 3,05 m (fot. najwyżej).
    
tsw-pielnikSystemy siewu, sadzenia i pielęgnacji w uprawach warzywniczych zaprezentowała firma Łuczak Maszyny Rolnicze. Producentów ekologicznych zapewne zainteresuje najbardziej urządzenie Eko-pielnik w wersji dwu- lub czterorzędowej. Jest to wielofunkcyjna maszyna do mechanicznego niszczenia chwastów w uprawie kalafiorów, brokułów, sałaty, ogórków, kapusty pekińskiej, truskawki, marchwi, ziemniaków, ziół, szkółkarstwie i innych. Urządzenie pracuje w rzędach od 0,25 do 1,5 m na szerokości od 1,7 do 3 m.  Odchwaszczanie można połączyć z nawożeniem nawozami granulowanymi, które są mieszane z glebą.

W jednej z hal na targach TSW zaprezentowano także modele ciągników, platform, wózków widłowych, opryskiwaczy. W drugiej natomiast przeważały środki ochrony, nawozy i inne preparaty wpływające na plonowanie, wiele z nich posiadało certyfikat umożliwiający stosowanie w rolnictwie ekologicznym. Takie zostaną opisane poniżej.

Naturalny obornik Kurzeniec jest skoncentrowanym granulowanym nawozem przeznaczonym do wszystkich działów produkcji pakowanym w worki 5- lub 10-kilowe oraz BIG-BAGI po 1,2 t. Może być stosowany przez cały sezon wegetacyjny. Dodatkowo dystrybutor oferuje wersje obornika wzbogacone w nawozy N-P-K oraz MgO w różnych proporcjach w zależności od zapotrzebowania klienta.

Na targach zaprezentowano serię Plonochronów (zasadowy, potasowy, mikroelementowy, fosforowy, wapniowy i inne), nieszkodliwych dla ludzi i środowiska preparatów o działaniu grzybobójczym, ograniczającym występowanie bakterii i wirusów, odstraszających szkodniki.

Rosnącą popularność w rolnictwie i ogrodnictwie uzyskują pożyteczne mikroorganizmy.  Kilka firm prezentowało środki z tej serii do stosowania doglebowo, jak np. Humus Active, EM Naturalnie Aktywny, EM-5, EM Ogród, EM-Aktywne, Nourivit Plus i inne.

k-s-tswWśród preparatów zawierających algi w rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym stosować można między innymi Bio-algeen S 90, którym podlewa się lub opryskuje rośliny, a także Alginit z Vazson - unikalna kopalina importowana z Węgier powstała z obumarłych alg. Physiomax 975 i Physio-Mescal G 18 poprawiają odczyn i strukturę gleby, stymulują rozwój systemu korzeniowego, dostarczają wapnia (Physio-Mescal także fosforu), aminopuryn, które poprawiają odporność na  stresy środowiskowe.

Gamę nawozów do stosowania w ekologii przedstawiła spółka K+S Polska. Nawozy mineralne zalecane w uprawach ekologicznych to między innymi doglebowo: Patentkali® (wyrównuje poziom potasu i magnezu na gruntach ornych oraz w uprawie warzyw),  Magnesia-Kainit® (do stosowania na pastwiskach), ESTA® Kieserit gran. (nawożenie magnezowo-siarkowe), KALISOP® (siarczan potasu do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie i uprawach specjalnych). Dolistnie zastosować można: EPSO Top® (nawóz magnezowo-siarkowy, także do fertygacji) i HORTISUL® (skoncentrowany nawóz potasowy na bazie siarczanowej).

Od ekologii blisko do wszelkich technik umożliwiających wykorzystanie pozostałości roślinnych do celów gospodarczych. Doskonałym przykładem jest chociażby prasa zbierająca biomasę z sadów AgroEnergia w postaci balotów o wymiarach 1,2x0,98 m, szerokości roboczej 1,7 m. Elementy robocze prasują gałęzie nawet o średnicy 6 cm. Takie baloty mogą być stosowane w kotłach działających na zasadzie produkcji gazu drzewnego. Rozdrabniacze sadownicze z serii TRP Kuhn nie tylko zamieniają gałęzie w zrębki, ale także mogą je pakować do BIG-BAG-ów, a potem stosować w ogrzewaniu budynków. Na targach TSW nie tylko sadownicy i warzywnicy konwencjonalni dostrzegli wiele interesujących rozwiązań, z pewnością także i ekologiczni producenci znaleźli produkty warte zastosowania w tym systemie uprawy.

tsw-belatsw-kuhn 

Eko-uprawy.pl © 2024