Na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę obecnie obowiązującej degresywności stosowanej w ramach działania Rolnictwo ekologiczne Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Chodzi o zwiększenie wielkości areału, do którego odpowiednio przysługuje 100, 75 i 50% stawki podstawowej.
Jak informuje KRIR, resort rolnictwa w odpowiedzi przytoczył, że system degresywności wdrożony w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 wprowadzony został na podstawie ówczesnych analiz przeprowadzonych na potrzeby zaprojektowania tego działania, w tym m.in. w odniesieniu do posiadanego (zmniejszonego) budżetu, w tym skali zobowiązań kontynuacyjnych, potrzeby wspierania nie tylko dużej powierzchni pod rolnictwem ekologicznym, ale także jak największej liczby rolników oraz uwarunkowań w ramach tzw. ekonomii skali.
Minęło kilka lat od uruchomienia działania, w związku z czym podziękowano za zwrócenie uwagi na potrzebę ulepszenia systemu degresywności tak, aby w lepszym stopniu brał pod uwagę obecne uwarunkowania ekonomiczne rolnictwa ekologicznego.
W związku z tym MRiRW poinformowało, że ponownie zostaną przeprowadzone pogłębione analizy w zakresie zasadności i możliwości złagodzenia systemu degresywności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.
Niemniej jednak, przekazano, że poziom degresywności dla działania Rolnictwo ekologiczne określony jest na poziomie postanowień PROW 2014-2020, tak więc ewentualna jego zmiana związana jest z długotrwałą procedurą obejmującą m.in. zatwierdzenie przez Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 i uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej.
W związku z tym poinformowano, że w zakresie degresywności ewentualne zmiany mogłyby mieć zastosowanie najwcześniej od kampanii naboru wniosków w 2020 r.
Źródło: KRIR, fot. pixabay