Ogórek w uprawie ekologicznej

Z uwagi na fakt, że ogórek pochodzi z Indii, warzywo to należy do grupy roślin o dużych wymaganiach cieplnych. W dobrych warunkach nasiona kiełkują po 5-10 dniach. Niestety niska temperatura oraz brak wilgoci znacznie opóźniają wschody. Należy pamiętać, że z uwagi na wymagania cieplarniane, jest wrażliwy na wiatry, dlatego też powinien być uprawiany w miejscach osłoniętych.
Ogórek potrzebuje dużo wody . Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie wschodów i kwitnienia.
Roślina ta ma również duże wymagania co do gleby. Najlepsze są gleby o ciemnej barwie, przepuszczalne i łatwo nagrzewające się. Najwłaściwsze są gleby: piaszczysto-gliniaste, lessy, czarnoziemy, czarne ziemie, mady narzeczne, krótko mówiąc gleby wysokich klas. Pod uprawę ogórka powinno się wybierać stanowiska nie zacienione. Niedostatek światła może być wynikiem gorszego plonowania.

WYMAGANIA POKARMOWE

Ogórek najczęściej jest uprawiany po mieszankach motylkowatych lub dużych dawkach nawozów organicznych, które nie tylko są źródłem azotu i innych makroskładników ale i mikroskładników.

Objawy najczęstszych niedoborów składników mineralnych u ogórka gruntowego

AZOT- liście przebarwiają się na kolor żółto-zielony do żółtego. Tworzą się cienkie twarde, włókniste łodygi. Owoce jaśnieją, stają się czubate na końcach. Korzenie brunatnieją i zamierają.

FOSPOR- Liście mają kolor ciemnozielony, są matowe. Owoce są ciemnozielone do brązowych. Łodygi stają się wąskie od strony łodygi.

POTAS- Liście stają się niebiesko-zielone w okolicy nerwów. Na obrzeżach liści tworzą się zbrązowienia i nekrozy. Wzrost roślin spowalnia się. Owoce robią się  wąskie od strony łodygi.
MAGNEZ- Rośliny stają się mniejsze i słabsze. Na wyrośniętych liściach pojawia się chloroza, nerwy pozostają zielone. Brzegi liści stają się kruche i nierówne. Jakość owoców obniża się i spada plon.

WAPŃ- Najmłodsze liści są jasne, słabe i nieco zniekształcone. Owoce od strony kwiatu słabo się rozwijają i ich wzrost oraz pędów jest ogólnie upośledzony.

cdn...

Autor: Agnieszka Dobosz- Idzik, zdjęcia:  Agnieszka Dobosz-Idzik
Opracowano na podstawie „Ekologiczne metody uprawy ogórka” Radom, 2004.

Eko-uprawy.pl © 2024