Owoce kiwi wyhodowane metodami biodynamicznymi

W biodynamicznym gospodarstwie, położonym w Lazio we Włoszech, produkowane są owoce kiwi. Właściciel gospodarstwa podaje, że produkt jest nadal bardzo dobry, a zawartość cukru w owocach, mierzona w stopniach Brix wynosi 13-14 stopni.

Według właściciela gospodarstwa Parlapiano Demetrio, wysoka jakość owoców przechowywanych do lipca, spowodowana jest stosowaniem biodynamicznych technik uprawy, jak również trzydziestoletnim doświadczeniem w uprawie i przechowywaniu w chłodniach z kontrolowaną atmosferą.

Gospodarstwo Parlapiano Demetrio rejestruje stałą sprzedaż w sezonach handlowych, niezbyt wysoką. Jednakże, chilijskie owoce kiwi słabej jakości stale zalegają na rynku. Główne rynki zbytu tego gospodarstwa znajdują się w Północnej Europie, tylko niewielkie ilości produktu sprzedawane są we Włoszech - jak obserwuje Parlapiano Demetrio.

Jeśli chodzi o następny sezon właściciele uważają, że trudno jest prognozować na zapas, kiedy do zbioru pozostało około 100 dni, jednak spodziewają się średnich, corocznych wartości. Prognozy te uzasadniają dobrym zapylaniem oraz deszczową pogodą, ale nie podczas kwitnienia. Dzięki dobrej pogodzie w tym roku, spodziewana jest wysoka jakość owoców.

Dzięki przyjęciu biodynamicznych technik, gospodarstwo ma ziemię naturalnie bogatą w próchnicę i życie (dżdżownice i inne przydatne owady, tworzące idealne środowisko dla roślin). W efekcie rośliny mają wyrównane kwitnienie i ładne owoce. Są warunki ku temu, by uzyskać duże rozmiary owoców, jednak temperatura sprawia pewne trudności - jeżeli jest zbyt wysoka przez długi okres, powoduje stres odczuwany przez rośliny, a w efekcie zahamowanie wzrostu.

Plony Parlapiano mają atest CODEX i DEMETER. W dodatku , przedsiębiorstwo przyjęło normy HACCP i jest częścią obszaru Kiwi Latina PGI.

Może i w Polsce ekologiczna uprawa stanie się w niedługim czasie dochodowa, gdy tylko nabędziemy odpowiedniej praktyki.

Tłumaczenie: Magdalena Wszołek
Na podstawie: www.freshplaza.com, www.parlapiano.it

Eko-uprawy.pl © 2024