Uwaga bąblowica!

Specjaliści przestrzegają przed jedzeniem nieumytych wcześniej truskawek, poziomek, czarnych jagód czy malin. Można z nimi zjeść groźnego pasożyta, który wywołuje bąblowicę.
- Tasiemiec jest przenoszony jest przez chore zwierzęta i jest bardzo groźny dla człowieka - podkreśliła doktor Elżbieta Gołąb z Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. - Rozwija się u człowieka tak, jak choroba nowotworowa. Najczęściej rozpoczyna się od wątroby, tam tworzą się malutkie torbiele, które opanowują wątrobę, a potem wraz z krwią lub z chłonką przedostają się do odległych narządów. Ponieważ choroba zwykle rozpoznawana jest późno, często takie przypadki kończą się śmiercią - mówi doktor Gołąb.
Doktor Elżbieta Gołąb podkreśliła, że wystarczy umyć owoce. Zachęca do jedzenia świeżych owoców i jagód. - Można bezkarnie i z całą przyjemnością jeść świeże jagody i owoce, ale należy je przedtem bardzo dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Ponieważ znajdujące się na powierzchni pasożyty wtedy nam nie zagrażają. W żadnym wypadku nie należy jeść bezpośrednio z krzaka i nie należy się sugerować, że hodowla jest ekologiczna - zaznaczyła.
Specjaliści podkreślają, że po powrocie z lasu czy jakiejkolwiek wycieczki na świeże powietrze należy dokładnie umyć ręce. Zakażenie bąblowicą może nastąpić poprzez brudne ręce.
Autor: PG Źródła: IAR

Eko-uprawy.pl © 2022