×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 77.

Pies - przyjaciel i pomocnik

Przysłowie mówi, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wierny i czujny. Rasowy czy kundel – bez znaczenia. Pies może być także pomocny w pasterstwie, myślistwie i ochronie mienia. Dawniej ostrzegały przed wilkami, zaganiały stada na pastwiskach, obecnie szczekając ostrzegają o nieznajomych w pobliżu domu.

Nawet w jednym miocie poszczególne osobniki różnią się temperamentem i charakterem, ale poszukując psa do konkretnych zadań powinniśmy kierować się wiedzą. Odpowiedzialne, pracowite, zawsze w pogotowiu, wyczulone na drapieżców są owczarki nizinne, owczarki szkockie i colie. Czujne, przywiązane do miejsca bywają owczarki podhalańskie, węgierskie, niemieckie, kaukaskie, sznaucery – dobrze spisują się jako psy stróżujące. Nie boją się obcych, szybko reagują, są mądre i opiekuńcze. Najczęściej jednak rolę stróżów w gospodarstwach pełnią psy wielorasowe, czasami zbyt małe, stare lub o nieodpowiednich cechach charakteru, ale dzięki wzajemnemu przywiązaniu pana i psa wspólnie trwają latami we wzajemnej "symbiozie". Najlepszym miejscem dla tych czworonogów są kojce lub ogrodzony teren z ocieploną i odpowiednio dużą budą.

Środki masowego przekazu co jakiś czas nagłaśniają drastyczne zachowania wobec zwierząt. Co wolno, a czego nie w przypadku psa? Warto pamiętać, że za bicie i przetrzymywanie zwierząt w rażąco złych warunkach grożą ich właścicielom bardzo wysokie grzywny.

Jakie przepisy zapisano w ustawie o ochronie zwierząt?  
1. Pies nie powinien dłużej niż 12 godzin przebywać na uwięzi.
2. Można wiązać psy, ale konieczny jest karabińczyk zapobiegający skręcaniu odpowiednio długiego łańcucha (co najmniej 3 m). Obroża nie może ranić ani dusić zwierzęcia.
3. Buda powinna być ciepła, szczelna, stać na suchym podłożu lub podwyższeniu, mieć przedsionek i część legowiskową. Latem zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w cieniu.
4. Zimą, zwłaszcza podczas mrozu, pies powinien otrzymywać 2 razy dziennie ciepły posiłek i wodę.
5. Psy muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie od drugiego miesiąca, a także odrobaczane,  odpchlone i zadbane. Warto pomyśleć o  zastosowaniu środków przeciwko kleszczom, które przenoszą groźne dla psów choroby.

Eko-Uprawy-0079

Eko-uprawy.pl © 2021