Projekt „Zielony Dom” na Ukrainie

csaladok foliaProjekt „Zielony Dom” na Ukrainie jest projektem w sferze przedsiębiorczości socjalnej w branży rolniczej. Jest on wynikiem połączenia współczesnych technologii, niedoskonałego ustawodawstwa ukraińskiego i tradycji historycznych Zakarpacia. Projekt ten przygotowywany był już w 2006 r. i nazywał się „Projektem Róża”.

Centrum Konsultacyjne "Terra Dei" powstało w 2003 r. w celu przekazania doświadczenia przez holenderskich konsultantów mieszkańcom obwodu zakarpackiego. Konsultanci nauczyli, jak na niewielkich działkach można uzyskiwać dochody i wyżywiać całe rodziny. W 2006 r. powstała spółdzielnia „Awigail” zakłądająca szklarnie na zlecenie mieszkańców obwodu, które dawały ludziom niezłe dochody. Zjawisko to było rozpowszechnione na Zakarpaciu, a szklarnie warzywne były bardzo rentowne. Ojciec dyrektora - Omelchenko fundacji „Terra Dei” posadził róże w jednej małej szklarni o wymiarach 3,5 х 7 m i okazało się, że szklarnia ta dawała mu dodatkową emeryturę na miesiąc w ciągu sezonu. Wówczas zrodził się pomysł na uprawy szklarniowe dla rodzin wielodzietnych i powstała koncepcja projektu „Róża”.

Zostały wybudowane szklarnie do hodowli wczesnych warzyw. Każda rodzina miała bezpłatną pomoc specjalisty, który pomagał w hodowli warzyw i zbieraniu plonów oraz w ich sprzedaży. Rodziny musiały zwracać środki na budowanie szklarni równymi częściami przez trzy lata. Umowa zwrotu środków pieniężnych zmuszała do uzyskania dochodu. Ważną zasadą było – nie dawać gotówki do rąk. Jeśli potrzebne były nasiona, to kupowane były nasiona, jeśli potrzebny był torf, to kupowany był torf. W czasie opracowywania projektu holenderska fundacja Dorcas zgodziła się na jego finansowanie, uwzględniając jego znaczenie socjalne. Trzecim etapem tego projektu było powołanie organizacji pozarządowej lub spółdzielni dla wielodzietnych rodzin. One same mogły pisać projekty i uzyskiwać fundusze.

Obecnie projekt ma nazwę „Zielony Dom”. Przy planie postawienia 40 szklarni, w ciągu 5 lat zostało postawionych 70, a to prawie 105 miejsc pracy. Zostało udostępnionych 20 komputerów rodzinom, żeby mogły uczyć się za pomocą Internetu. Za trzy lata na Ukrainie będą działały już trzy podobne projekty. Projekt podzielił wszystkie rodziny na trzy grupy:
-  Zamożne rodziny, posiadające doświadczenie w rolnictwie i inne źródła dochodów. Z tą grupą nie ma praktycznie problemów;
- Niezamożne rodziny, ale bardzo pracowite. Ci ludzie wykonują wszystkie rady specjalistów, ale mają problemy z technologią i zbytem. Właśnie te rodziny są podstawowymi beneficjantami zapomogi;
- Depresyjne rodziny, np., w których jest problem z alkoholem. W takich rodzinach kobiety podpisywały umowy i brały na siebie całą odpowiedzialność. Z tymi rodzinami jest najwięcej kłopotów.

W trakcie działania projektu „Zielony Dom” otrzymano wsparcie z: Dorkas, fundacji “Wdrożenia”, fundacji małych grantów przy ambasadzie Niemiec na Ukrainie, Szulofold Found (obecnie Bethelen Gabor), z Rządu Węgier oraz z Ministerstwa Rozwoju Przestrzennego.

Najważniejsze jest to, że rodziny już pomogły swoim sąsiadom, gdy zwracały środki za szklarnie. W 2011 r. zwrócone środki pieniężne za szklarnie wyniosły 270 000 UAH. W 2012 r. projekt „Zielony Dom” dobiega końca i fundacja „Terra Dei” nie będzie przyjmowała więcej zgłoszeń, ale to nie koniec działania, trzeba opracować koncepcję nowego projektu, zweryfikować błędy i uzyskać decyzję o finansowaniu na następne pięć lat. Decyzja ma zapaść pod koniec 2012 r. Główne osiągnięcie projektu polega na tym, że fundacja stworzyła ogromną rodzinę, która składa się z 70 rodzin, które wzajemnie się uczą i wspierają.

Źródło: Omelchenko O., „Terra Dei” Fundacja Charytatywna.
www.terradei.org.ua    Ukraine  90202 Beregovo B. Khmelnytskyy

Eko-uprawy.pl © 2024