Marchew - uprawa ekologiczna

3W Polsce, marchew należy do  jednego z ważniejszych gatunków warzyw selerowatych. Zawiera wiele odżywczych cukrów (sacharozę i glukozę),  białko i karoteny, a także witaminy z grupy B, wapń, żelazo, miedź i fosfor. Jej uprawa w Polsce jest bardzo pospolita. Ważnym jest, aby wiedzieć jak to robić, aby zachowała wszystkie te składniki oraz była smaczna.
    

Marchew uprawia się  w drugim roku po zastosowaniu obornika, nigdy nie siejemy nasion bezpośrednio po nawożeniu nim, ponieważ mogą znajdować się w nim larwy szkodników, którespowodują problemy w uprawie. Słabsze gleby można zasilić dodatkowo gnojówką, np. z pokrzyw. Pielęgnacja ziemi jest bardzo ważna, dlatego należy dokładnie usuwać chwasty.

Uprawa ekologiczna marchwi jest ważna dla przetrwania pazia królowej, który należy jest rzadkim gatunkiem z grupy kolorowych motyli. Marchew lubi miejsca słoneczne i gleby, w których mamy duży poziom próchnicy. To właśnie ona głównie stanowi o późniejszym smaku marchwi.
  

Nasiona marchwi są odporne na mróz, więc już w marcu można je spokojnie wysiewać. Kiełkują przez okres około 4 tygodni. Dodanie kilku nasion kopru może jednak znacznie przyspieszyć ten proces. Kiedy przysypiemy nasiona ziemią, należy ją trochę ugnieść za pomocą i podlać dużą ilością wody. Należy jednak uważać, aby nasiona nie wypłynęły.
  

Marchew należy do warzyw, które można zbierać stopniowo. Stosując różne jej odmiany, od wczesnych do późnych, wydłuża się okres zbiorów.

Eko-uprawy.pl © 2024