Odpowiedź brzmi "tak"! Przyjrzyjmy się ostatnim wynikom badań przeprowadzonymw Japonii, w którym wzięło udział 481 mężczyzn i kobiet.
W badaniu, opublikowanym w Food Science & Nutrition, uczestniczyli uczestnicy w wieku od 21 do 74 lat, którym dostarczono tyle niesolonego soku pomidorowego, ile chcieli (spożywając średnio tuż pod filiżanką soku pomidorowego dziennie), po tym jak zostali przebadani pod kątem takich czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, jak ciśnienie krwi, tolerancja glukozy i ich profile lipidowe.
Nowe badania wykazały, że 94 osoby z wysokim i umiarkowanie wysokim ciśnieniem krwi, w tym niektóre osoby nie leczone, miały znaczny spadek zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego, bez innych zmian w ich ogólnym stylu życia.Ponadto poziom cholesterolu lipoprotein o małej gęstości w surowicy (LDL-C) u 125 uczestników z nieleczoną dyslipidemią (wysoki poziom tłuszczu we krwi) znacznie się obniżył .
Badacze zidentyfikowali przeciwutleniający likopen jako nie tylko naturalny pigment, który nadaje pomidorom ich głęboki czerwony kolor, ale także najobfitszy naturalny karotenoid owoców. Gotowanie pomidorów, na przykład na pastę pomidorową, zwiększa ich siłę działania i biodostępność oraz sprzyja zwiększonemu wchłanianiu likopenu w jelitach.
Inne pokarmy roślinne zawierają likopen, ale nie tak dużo jak w przypadku pomidorów. Inne składniki odżywcze w pomidorach obejmują flawonoidy, takie jak rutyna, kaempferol i kwercetyna, luteina (inny karotenoid), witamina C, folian i potas. Wszystkie te składniki pomagają zachować zdrowie serca, ale zwiększenie spożycia potasu może być jedną z najistotniejszych zmian w diecie jeśli zależy nam na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Ponadto u osób z najniższym poziomem likopenu we krwi występuje zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz większej grubości i sztywności tętnic. U osób z miażdżycą w tętnicach szyjnych, występuje również niższy poziom likopenu we krwi w porównaniu z osobami z normalnymi tętnicami.
Dodatkowe badania wykazują, że likopen wiąże się z licznymi korzyściami dla serca, szczególnie silną aktywnością antyoksydacyjną. Soczysty czerwony owoc zawiera wiele innych korzystnych antyoksydantów, w tym alfa-tokoferol (witamina E), alfa-karoten, beta-karoten i retinol (witamina A), ale żaden na poziomie likopenu.
Izraelskie badanie przeprowadzone w 2001 r. wykazało, że likopen, występujący w pomidorach, występuje również w innych owocach i warzywach. Jednym z powodów, dla których jest to skuteczny przeciwutleniacz, jest fakt, że dezaktywuje on wolne rodniki. Naukowcy w Finlandii ujawnili, że ze względu na obfite zaopatrzenie w likopen, ryzyko udaru niedokrwiennego może zmniejszyć się o 59%.
Badaniami objęto 1031 mężczyzn w średnim wieku. U osób z najwyższym poziomem likopenu we krwi stwierdzono, że prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju udaru jest o 55% mniejsze niż u osób z najniższymi ilościami. W przypadku najczęstszego rodzaju udaru - spowodowanego przez skrzepy krwi - mężczyzn oceniono na 59% mniej skłonnych do wystąpienia udaru. Według University Health News:
"Jest to pierwsze badanie dokumentujące zmniejszone ryzyko udaru mózgu przy spożyciu likopenu, chociaż wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały, że spożycie likopenu wiąże się z niższymi wskaźnikami chorób serca i miażdżycy, jak również ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Badania kliniczne wykazały również, że korzyści płynące z zastosowania likopenu obejmują obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia tętniczego, stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, w tym uszkodzenie cholesterolu LDL przez wolne rodniki. Ponieważ wszystkie te szkodliwe procesy biorą udział w rozwoju udarów, ustalenia fińskich naukowców nie są zaskoczeniem ".
Istnieje wiele badań wykazujących, że zwiększenie poziomu likopenu przynosi korzyści w kilku warstwach komórkowych, zmniejszając liczbę zachorowań, a nawet wywierając zapobiegawczy wpływ na cukrzycę i choroby układu krążenia, a także nowotwory i chorobę Alzheimera. W czasopiśmie Molecules odnotowano kilka istotnych odkryć na temat likopenu. Poziom likopenu w osoczu ludzkim wykazuje odwrotny związek z oksydacyjnym uszkodzeniem DNA. Poprzednie badania wykazały, że dieta bogata w likopen i suplementacja likopenu zapewniły ochronę przed uszkodzeniem DNA zarówno w normalnych, jak i nowotworowych komórkach ludzkich. Spożycie żywności, soków lub suplementów bogatych w likopen wykazało ochronne działanie przeciwko uszkodzeniu DNA w limfocytach. Wysoką ochronę limfocytów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi tlenem singletowym i dwutlenkiem azotu stwierdzono u ludzi, u których występowało wysokie spożycie soku pomidorowego bogatego w likopen.