Ekologiczna uprawa roślin sadowniczych

Naukowcy szukają odmian owoców oraz technologii innowacyjnych, które pozwolą uzyskać zdrową, bezpieczną żywność metodami ekologicznymi.
Skupiliśmy się na truskawkach, jabłkach oraz wiśniach – mówi dr Barbara Michalczuk z Instytut Sadownictwa i Ogrodnictwa w Skierniewicach. Naukowcy z Instytutu Maja pomysł, jak zrobić, żeby owoce były dorodne, a jednocześnie ekologiczne, czyli nie pryskane środkami chemicznymi. – Poprzez współpracę z organizmami żyjącymi w glebie możemy ochronić niektóre uprawy przed szkodnikami, które je atakują – mówi dr Michalczuk. Wyjaśnia, że mikroorganizmy żyją w symbiozie z korzeniami rośliny dla obopólnego pożytku. Do tej pory znaleziono ok. 150 szczepów takich bakterii. Z nich wyodrębni się 10 najbardziej skutecznych i to one zostaną zastosowane w komercyjnych biopreparatach.
Na razie uczeni z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzają, czy takie bakterie, choć pożyteczne dla roślin, nie są niebezpieczne dla ludzi. Doświadczenia są prowadzone już 2,5 roku, potrawa ja jeszcze 2,5 roku i dopiero po zakończeniu tego projektu uczeni będą mogli rozstrzygnąć, czy bakterie są nieszkodliwe dla człowieka.
Realizowany przez Instytut projekt w ramach "Innowacyjnej Gospodarki" jest jednym z największych dotyczących żywienia ekologicznego. Jego budżet wynosi 23 mln złotych. W Polsce zaledwie 1 procent gospodarstw rolnych stosuje ekologiczne uprawy.
Źródło: polskieradio.pl,

Eko-uprawy.pl © 2024