Ekoprodukcyjna grupa BioFood

Ogrodnicy z Podkarpacia i Lubelszczyzny połączyli siły i wspólnie zdecydowali się na ekoprodukcję. Ponad 90 gospodarzy założyło grupę producencką BioFood. Za owoce i warzywa ze swoich ekologicznych gospodarstw dostają nawet o 40 procent wyższe ceny niż za te z tradycyjnych gospodarstw. A sprzedaż towarów, umowy, maszyny do uprawy, - przestały być ich problemem, gdy zajął się tym prezes.

Plusem upraw ekologicznych jest wyższa cena za towary.

W tym roku mają już za sobą udane zbiory rabarbaru i truskawek. Wkrótce - porzeczek czerwonych i malin, a z warzyw - brokułów, kalafiorów, fasoli i ogórków. O interesy tych rolników z podkarpackich powiatów - przeworskiego, lubaczowskiego oraz biłgorajskiego na Lubelszczyźnie - zadbał zarząd grupy producenckiej.
Grupa dostaje dwa rodzaje wsparcia - do kosztów produkcji i kwalifikowanych kosztów inwestycji. Oba źródła pieniędzy pochodzą z agencji restrukturyzacji. Grupa Biofood Roztocze zadbała o rynek zbytu na wszystkie towary. 90 proc. owoców i warzyw odbiera od niej ta sama firma spożywcza. Co niewątpliwie jest wygodą zarówno dla tych, którzy produkują, jak i dla tych, którzy zmagają się z biurokracją.
Plusem upraw ekologicznych jest wyższa cena za towary. Od 30- do 40 proc. Choć do pielęgnacji takich upraw trzeba bardziej się przyłożyć. Grupa producentów ekologicznych owoców i warzyw BioFood Roztocze zrzesza ponad 90 rolników. Ich uprawy zajmują ponad tysiąc hektarów w dwóch województwach.
Źrodło: tvp.info, Anna Tomczyk

Eko-uprawy.pl © 2024