Rozstawa i utrzymanie gleby w sadzie ekologicznym

jablkobiedronkaW sadzie ekologicznym w Instytutu Ogrodnictwa w Nowym Dworze drzewa dwóch odmian jabłoni posadzono w rozstawie 3x1m i 4x3 m na podkładkach M 9 i M 26. W tym doświadczeniu plony były wyższe, tam gdzie sad posadzono gęściej, ale tam również nasilały się choroby, a owoce gorzej się przechowywały.
W związku z tym nasuwa się wniosek, iż intensywna uprawa, jaką stosuje się w uprawach integrowanych, nie może być polecana do upraw ekologicznych. W przypadku tej drugiej odmiany, sadzonej luźniej, było lepiej.

Na początku, po posadzeniu drzewek badano różne ściółki, wysiewano dwa rodzaje murawy (jedna jak w uprawie integrowanej, druga z samosiewu, był też fragment, gdzie zamiast murawy wysiano koniczynę). Koniczyna bardzo wzbogaca glebę i drzewa w azot, a w ekologii jest to pierwiastek, którego bardzo brakuje, więc warto rozważyć jej posienie w sadzie.

Gdy drzewka były młode wysiano aksamitkę, jako ściółkę żywą. Wyniki potwierdziły, że tam gdzie ją zastosowano, nie było problemów z nornicami, które wcześniej sprawiały kłopoty. Jedna z pierwszych zim po założeniu sadu była śnieżna i długa (na przełomie lat 2005/2006), wtedy nornice zniszczyły dużo drzewek, jednak nie tam gdzie była wysiano aksamitkę.

Źródło: fragment wystąpienia dr Hanny Bryk, IO w Skierniewicach

Eko-uprawy.pl © 2024