Ekologiczna przedzbiorcza ochrona jabłek

jablkaekologiczneDuże wymagania dotyczące pozostałości chemicznych środków ochrony roślin w jabłkach skłaniają sadowników do stosowania w okresie przedzbiorczym biologicznych preparatów, które charakteryzują się brakiem pozostałości po ich zastosowaniu. Należy do nich np. preparat – Polyversum oraz Boni Protect.

Substancją czynną preparatu Polyversum  jest 106 oospor grzyba Pythium oligandrum - 1 g w 1 litrze środka, który niszczy sprawców groźnych chorób grzybowych roślin uprawnych. Jest to produkt całkowicie naturalny, który dodatkowo stymuluje wzrost roślin poprzez wprowadzenie do nich fitohormonów oraz fosforu i cukru. Polyversum dopuszczony jest do stosowania w gospodarstwach ekologicznych, nie posiada okresu karencji oraz nie pozostawia jakichkolwiek pozostałości w roślinach uprawnych. Dużą zaletą tego preparatu jest zapobieganie powstawaniu gniazd gnilnych jabłek nawet w sytuacji, gdy jeden porażony owoc zaraża inne. W przypadku stosowania preparatu Polyversum, nawet owoce uszkodzone w czasie zbioru nie powodują dalszych strat. Dzięki temu jest mniej pracy przy sortowaniu owoców po okresie przechowywania. W ochronie przedzbiorczej jabłek, Polyversum należy stosować 2–4 dni przed zbiorem w dawce 150 g/ha, najlepiej razem z adjuwantem Protector w celu ochrony zarodników grzyba przed szkodliwym wpływem światła UV. Protector jest to preparat poprawiający przyczepność oraz chroniący przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, stosowany jako dodatek do agrochemikaliów. Ogranicza fitotoksyczność niektórych agrochemikaliów. Zalecana dawka adjuwanta Protector: 300–400 ml/ha. Preparat ten ulega biodegradacji po upływie 7-10 dni. Zabieg preparatem Polyversum z dodatkiem adjuwanta Protrector należy wykonać po południu, taka aby nie było już silnego nasłonecznienia. Trzeba pamiętać o umyciu opryskiwacza przed zabiegiem, najlepiej  z dodatkiem preparatu do mycia opryskiwaczy, np. Clean Max. Pozostałości środków chemicznych w opryskiwaczu mogą zabić grzyba Pythium oligandrum w czasie przygotowywania cieczy roboczej. Istotne jest także zachowanie właściwego odstępu od ostatniego zabiegu preparatem chemicznym, który powinien wynosić 10-14 dni. Polyversum można stosować nie tylko w ochronie przedzbiorczej jabłek, ale także w ochronie przedzbiorczej gruszek, śliwek oraz w ochronie truskawek, malin, czarnej porzeczki i borówki amerykańskiej.

Boni Protect
 Do ochrony przedzbiorczej jabłek można również zastosować preparat Boni Protect, który zapobiega gniciu jabłek i gruszek w przechowalni, nie daje pozostałości po zastosowaniu oraz nie posiada okresu karencji. Składnikiem aktywnym tego preparatu są szczepy grzybów wyizolowany z jabłek w LS Phytopathology na Uniwersytecie w Konstancji - 5 x 109 zarodników  Aureobasidium pullulans na gram w naturalnym nośniku. Po wykonaniu zabiegu preparatem Boni Protect, grzyby zawarte w nim bardzo szybko, bo w ciągu 2-3 godzin kolonizują całą powierzchnię owoców i zapobiegają tym samym infekcji przez patogeny grzybowe, a w szczególności patogeny przyranne oraz większość  innych, które wywołują choroby przechowalnicze owoców. Przygotowując ciecz roboczą z preparatem Boni Protect, należy ją rozpuść w wodzie poprzez mieszanie przed wlaniem do zbiornika opryskiwacza. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 25°C. Ciecz roboczą należy zużyć w ciągu 8 godzin, a następnie bardzo dokładnie umyć opryskiwacz. W sadach konwencjonalnych i w systemach ochrony integrowanej stosuje się 1- 2 razy (w praktyce oznacza to 1 do 1,5 kg Boni Protect  na zabieg/ha) w czasie przedzbiorczej karencji fungicydów w terminie 4 do 6 dni po ostatnim zabiegu fungicydem. Preparat ten może być stosowany nawet  1 dzień przed zbiorem owoców. Zalecana dawka: 0,5 kg / (ha x metr wysokości korony) przy zużyciu 500 l wody na ha i na każdy metr wysokości korony należy pomnożyć przez wysokość korony drzew. Należy unikać ściekania cieczy z drzewa. Ważne jest dokładne pokrycie owoców cieczą roboczą. Preparat Boni Protect  stosuje się w celu zapobiegania infekcji Botrytis, Penicillium, Monilia, Pezicula sp. W przypadku silnego zagrożenia bądź podatności danej odmiany na Pezicula sp., który jest sprawcą gorzkiej zgnilizny - zaleca się uzupełnienie ochrony o zabieg chemiczny przeciwko pierwszym infekcjom, które mają miejsce przed zastosowaniem Boni Protect. W sadach organicznych stosuje się zabieg 3 razy, co 2 tygodnie, począwszy od 5 tygodnia przed zbiorami. Zastosowanie preparatu Boni Protect z Ca-nawozowym znacznie podnosi jego skuteczność.

Eko-uprawy.pl © 2024