EkoTechProdukt - podsumowanie

Projekt EkoTechProdukt pt. „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych” – kierownik projektu Lidia Sas Paszt
W ramach realizacji Projektu EkoTechProdukt w roku 2010 wyizolowano i wyselekcjonowano ponad 650 izolatów bakterii ryzosferowych i 12000 spor arbuskularnych grzybów mikoryzowych z gleby rizosferowej pozyskanej ze starych sadów i plantacji truskawki oraz dziko rosnących gatunków roślin sadowniczych (m.in. z obiektów gatunków roślin sadowniczych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Białowieży). Pozyskane szczepy i gatunki pożytecznych mikroorganizmów są identyfikowane metodami molekularnymi (Rep-PCR), biochemicznymi (Biolog System) i klasycznymi (mikroskopowo). Prowadzone są także doświadczenia nad optymalizacją przechowywania spor grzybów mikoryzowych i bakterii dla celów ich bezpiecznego kolekcjonowania w Symbio-Banku. Założono doświadczenia szklarniowe w rizoboksach i doniczkach oraz polowe w kamionkach nad określeniem efektywności działania bakterii, grzybów mikoryzowych i bioproduktów na wzrost i procesy fizjologiczne roślin oraz przebieg procesów bio-fizyko-chemicznych zachodzących w rizosferze. Realizowane są także badania polowe nad oceną efektywności działania naturalnych środków ochrony roślin. Doświadczenia polowe prowadzone w trzech lokalizacjach mają na celu stworzenie modelu szkółki roślin sadowniczych metodami ekologicznymi oraz opracowanie ekologicznych metod uprawy i nawożenia roślin sadowniczych.

Prace nad konstrukcją maszyn i urządzeń do aplikacji bioproduktów pozwoliły na opracowanie prototypów maszyn i urządzeń do aplikacji sypkich bioproduktów i mikroorganizmów. Przygotowano także stanowisko pracy do testowania aplikacji płynnych bioproduktów wzbogaconych mikrobiologicznie. Analizy składu chemicznego owoców wykazały podwyższoną zawartość polifenoli i innych składników pro-zdrowotnych w owocach ekologicznych, w porównaniu do owoców z produkcji konwencjonalnej. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ukierunkowane są na określenie wpływu owoców ekologicznych na metabolizm i czynniki krwi konsumentów (30 osób), w porównaniu do owoców konwencjonalnych. Badania obejmują także określenie właściwości alergenogennych owoców ekologicznych i konwencjonalnych.

Prowadzone są analizy ekonomiczne produkcji ekologicznej, integrowanej i konwencjonalnej w różnych regionach kraju w porównaniu do danych z innych krajów europejskich. Promocja projektu obejmuje organizację dni otwartych, demonstracji, szkoleń, seminariów, pokazów nowych produktów i technologii, udział w targach, dożynkach, konferencjach w różnych regionach kraju i Europy, upowszechnianie i wdrażanie wyników badań do sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce, publikowanie wyników badań, ulotek, przygotowanie gadżetów, promocje projektu w programach radiowych i telewizyjnych. Podczas Ogólnopolskiej Naukowej Konferencji Sadowniczej w dniu 29 września 2010 Projekt EkoTechProdukt zorganizował Sesję Ekologiczną, podczas której zaprezentowano wyniki uzyskane w ramach Projektu EkoTechProdukt (w sesji uczestniczyło ponad 100 osób).

W 2011 roku Projekt EkoTechProdukt odbyła się pierwsza Konferencja Naukowa pt. „Szanse i Perspektywy Rozwoju Sadownictwa Ekologicznego w Polsce”. Z satysfakcją i zadowoleniem przyjmujemy duże zainteresowanie przedsiębiorców i firm sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce wynikami badań projektu oraz opracowywanymi w ramach projektu produktami i technologiami, co przyczyni się do rozwoju tego sektora w Polsce.

Wszystkie informacje o projekcie dostępne są na stronie: www.inhort.pl/EkoTechProdukt.html

Eko-uprawy.pl © 2024