EkoTechProdukt dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych

1 marca 2009 r. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach rozpoczął realizację projektu badawczego pt. „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”,  Akronim EkoTechProdukt.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, kontrakt nr UDA-POIG.01.03.01-10-109/08-00. (www.insad.pl/EkoTechProdukt.html)

Głównym celem projektu jest stworzenie warunków dla poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorców z sektora rolnictwa ekologicznego. Cel ten zamierza się osiągnąć  poprzez opracowanie i wprowadzenie do praktyki innowacyjnych rozwiązań dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych. Oczekuje się, że projekt przyczyni się do zwiększenia ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego w Polsce, a także do poprawy jej opłacalności. Ważnym aspektem projektu będzie określenie wpływu spożywanych owoców, wytworzonych metodami ekologicznymi,  na zdrowie człowieka.

 Celem projektu jest:
•    Opracowanie przyjaznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka biopreparatów, środków ochrony roślin oraz innowacyjnych technik ich stosowania w ekologicznej produkcji (pożyteczne mikroorganizmy glebowe, biopreparaty doglebowe i dolistne, oraz substancje ochronne).
•    stworzenie banku symbiotycznych szczepów i gatunków grzybów mikoryzowych oraz pożytecznych bakterii, naturalnie zasiedlających korzenie roślin sadowniczych, wyizolowanych w warunkach glebowo-klimatycznych Polski (SYMBIO BANK)
•    poszerzenie i upowszechnienie wiedzy na temat technik i metod ekologicznej produkcji owoców oraz materiału szkółkarskiego,
•    opracowanie nowych maszyn i urządzeń służących do aplikacji nowych produktów, i zwiększających ich efektywność,
•    ocena wpływu nowych produktów i technologii na jakość i trwałość przechowalniczą owoców,
•    ocena wpływu diety wzbogaconej w owoce pochodzące z upraw ekologicznych
na kondycję zdrowotną konsumentów,
•    zwiększenie roli nauki w zakresie ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego w Polsce i w krajach Unii Europejskiej,
•    upowszechnienie wiedzy dotyczącej innowacyjnych produktów i technologii wśród sadowników, producentów środków produkcji i  sprzętu technicznego, doradców
Projekt realizowany będzie przez konsorcjum składające się z dwóch partnerów:
•    Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach - wnioskodawca projektu, koordynator i główny wykonawca zadań badawczo-rozwojowych,
•    Uniwersytet Medyczny w Łodzi – prowadzący analizy charakterystyki prozdrowotnej owoców wyprodukowanych z zastosowaniem środków opracowanych w czasie trwania projektu, pod kątem oceny klinicznej pacjentów.

W celu pełnej realizacji zadań badawczo-rozwojowych zaplanowanych w projekcie podjęto również współpracę z innymi placówkami naukowymi, które będą pełnić rolę podwykonawców. Są to : Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Dla pełnej realizacji celów projektu, poza partnerami naukowymi i ośrodkami upowszechnieniowymi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach podejmie współpracę ze szkółkarzami i sadownikami, producentami biostymulatorów i innych technicznych środków produkcji. Działania z udziałem podmiotów gospodarczych zostały zadeklarowane w Listach Intencyjnych, skierowanych przez tych przedsiębiorców do wnioskodawcy.
Produkty otrzymane w czasie realizacji projektu będą mogły być stosowane nie tylko w uprawie ekologicznej, ale  także w produkcji integrowanej i konwencjonalnej. Przyczyni się to do ograniczenia stosowania syntetycznych środków produkcji (nawozów i pestycydów), a zatem do  ochrony środowiska i zdrowia człowieka.
Wyniki uzyskane w projekcie będą mogły znaleźć zastosowanie nie tylko w uprawie roślin sadowniczych, ale także w uprawie warzyw, roślin ozdobnych i w innych uprawach rolniczych. Projekt realizowany będzie przez jednostki naukowo-badawcze, których dotychczasowe osiągnięcia (stan wiedzy i wyposażenie) gwarantują jego wykonalność.
Upowszechnianie uzyskanych wyników badań i wdrażanie opracowanych technologii realizowane będzie z udziałem naukowców współrealizujących projekt, Zakładu Upowszechniania Instytutu Ogrodnictwa, Krajowego Centrum Rolnictwa Ekologicznego w Radomiu oraz terenowych  Ośrodków Doradztwa Rolniczego i innych instytucji upowszechnieniowo-wdrożeniowych w Polsce.

http://www.inhort.pl/ekotechprodukt.html

 

Eko-uprawy.pl © 2024