Mszyca nadciąga

Mszyce w maju i czerwcu to problem, z którym niejeden rolnik, działkowiec, ogrodnik i miłośnik ogródków musiał się zmierzyć. Próbując z nimi walczyć, używamy mniej lub bardziej skomplikowanych sposobów: od mydlin i roztworów płynu do naczyń, po sadzenie cebuli i czosnku tuż przy zaatakowanych roślinach.

W tym roku przelot mszyc rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że rozpoczęła się migracja wiosenna mszyc. Przelatują one z drzew i krzewów zimowych na rośliny letnie.

Najbardziej znane i rozpowszechnione gatunki mszyc oraz rośliny atakowane


Mszyca jabłoniowo-babkowa (Porazik jabłoniowo-babkowy) - Dysaphis plantaginea Pass.
Opis
:
 Jaja  mszyc zimują na gałązkach, konarach, a wraz z pękaniem pierwszych pąków, wylęgają się pierwsze larwy, które już pod koniec kwietnia stają się formami dorosłymi. Następnie pojawia się coraz więcej mszyc, które są formami uskrzydlonymi i migrują na babkę, na której rozwijają się kolejne pokolenia (dzieworodne). Wrzesień to czas kiedy uskrzydlone mszyce powracają na jabłoń i tam składają jaja, które będą zimować.
Rośliny podatne: Jabłoń
Objawy:
Mszyce wysysają soki z liści oraz pędów, powodując tym samym ich skręcanie oraz zahamowanie przyrostów. Liście ulegają zwinięciu poprzecznie ku dołowi i marszczą się. Zawiązki owocowe są zniekształcone. Ogólnie powodują deformację i drobnienie owoców.
Zapobieganie i zwalczanie:
W ograniczeniu liczebności mszyc ogromną rolę odgrywają owady drapieżne i parazytoidy. Do szczególnie efektywnych drapieżców mszyc należą: biedronki, złotooki, bzygowate, niektóre gatunki pluskwiaków różnoskrzydłych, drapieżne pryszczarki, skorki, drapieżne osowate i pająki.
W okresie bezlistnym  (na przedwiośniu) można stosować olej parafinowy lub oleje mineralne, które uniemożliwiają rozwój zarodków w jajach. W okresie wegetacji w przypadku występowania licznych kolonii naturalne pyretrum lub roztwór szarego mydła (300 g w 10 l wody).
Jeżeli zauważymy, że kolonie mszyc są bardzo liczne, należy wykonać oprysk jeszcze przed kwitnieniem, najlepiej w okresie zielonego pąka.

Zródło wiedzy:
Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008, autorka: Agnieszka Dobosz-Idzik

Eko-uprawy.pl © 2024