Ekogala za nami

Blisko stu wystawców z Polski i zagranicy promowało swoje wyroby podczas 8. Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Ekogala, które do niedzieli trwały w rzeszowskiej Hali na Podpromiu. Tematem przewodnim tegorocznych targów jest mleko i wyroby mleczarskie.

miodyLucjan Kuźniar wicemarszałek województwa podkarpackiego, które zorganizowało targi w rozmowie z portalem  NaszDziennik.pl podkreśla, że Podkarpacie, jako region ma szanse stać się przodującym producentem ekologicznej żywności. – Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie tą imprezą zarówno ze strony producentów, jak i odwiedzających targi konsumentów. To pokazuje, że świadomość zdrowego odżywiania i zapotrzebowanie na tego typu produkty ekologiczne stale wzrasta – podkreśla wicemarszałek Kuźniar.

(...) Jedną z wiodących firm produkujących wyroby ekologiczne na Podkarpaciu jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej, gdzie powstają m.in.: ekologiczne 2-procentowe mleko, masło czy twarogi. (...) Mleko ekologiczne o krótkim terminie posiada wszystkie przyswajalne elementy – wapń, sole mineralne, witaminy. Mleko o długim terminie już takich wartości nie posiada. Może zatem warto się zastanowić czy nie zapłacić 10 czy 20 groszy więcej i dać dziecku zdrowe mleko – dodaje.

Ekologia w cenie

Marian Wójtowicz, wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego podkreśla, że wśród produktów ekologicznych największe zapotrzebowanie jest na warzywa.– Rynek jest bardzo chłonny i w zasadzie każdą ilość można sprzedać. Ponadto wyroby mleczarskie, pieczywo, a także wyroby wędliniarskie – wskazuje Marian Wójtowicz.

Targi w Rzeszowie służą promocji, ale także są okazją do spotkań producentów, handlowców i klientów. Ekogala to również okazja do promocji podkarpackiej wołowiny oraz winiarstwa, które coraz prężniej rozwija się w tej części Polski. Nie brakuje też słynnych podkarpackich miodów, dżemów, herbaty, przypraw, naturalnych soków czy pieczywa.W trakcie Ekogali w Rzeszowie swoje wyroby prezentują producenci i przetwórcy żywności nie tylko z Polski. Wśród wystawców, którzy posiadają certyfikaty ekologiczne jest 13 firm z zagranicy: z Czech, Grecji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Słowacji i Włoch.

Źródło: naszdziennik.pl, autor: M. Kamieniecki

Eko-uprawy.pl © 2024