Pokłosie Organic Marketing Forum

Niedawno zakończone targi Organic Marketing Forum były okazją do pogłębienia wiedzy w bezpośrednich rozmowach oraz nawiązania relacji biznesowych dla praktyków i pasjonatów z branży ekologicznej. Kilka projektów wymaga odrębnego omówienia.

ofm7Fundacja imienia Stanisława Karłowskiego prowadząca gospodarstwo biodynamiczne w formie Spółki Rolniczej Juchowo Sp. z o.o. przedstawiła podczas Targów założenia działalności i własne produkty, takie jak chleb, warzywa, mleko, napoje, zioła z czystych okolic Szczecinka w województwie zachodniopomorskim.

Wartością unikalną juchowskiego gospodarstwa jest praca osób niepełnoprawnych w ramach praktyk, nauki zawodu, rekreacji i integracji w naturalnym środowisku pól i łąk, przy ekologicznej, wolnej od GMO uprawie, przygotowaniu do sprzedaży produktów. Do gospodarstwa mogą także przyjeżdżać rolnicy, studenci, uczniowie, dzieci na zajęcia edukacyjne, szkolenia i seminaria. Pracuje tam 95 osób (40 miejsc zarezerwowano dla osób niepełnosprawnych) na powierzchni około 1900 ha gruntów, 340 ha łąk, 6 ha ogrodów warzywnych, 1,5 ha ogrodów ziołowych, w przetwórni owoców i ziół. Prowadzona jest hodowla bydła mlecznego (ok. 360 krów mlecznych, 300 cielaków i jałówek). Założeniem działania Spółki jest nie tyle zysk, co odpowiedzialność społeczna za lokalne środowisko.

Ekologiczne Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie „Ziobrowscy” z okolic Brzegu koło Opola zaprezentowało nowe i stare odmiany drzew owocowych do nasadzeń ekologicznych ze stosownym certyfikatem. W asortymencie znajdują się odmiany parchoodporne i inne polecane do uprawy ekologicznej, między innymi: Gold Milenium, Melfree, Free Redstar, Różanka Wirginijska, Topaz, Szara Reneta, a także grusze, czereśnie, morele, wiśnie, śliwy do produkcji amatorskiej i towarowej. W gospodarstwie dostępne są też krzewy jagodowe, podkładki generatywne, kwalifikowane i odwirusowane wszystkie ekologicznej jakości, a zakupu można dokonać przez sklep internetowy.

Zainteresowaniem cieszyło się też stoisko firmy Agroyoumis z Poznania oferujące odmiany soi do upraw w polskich warunkach (na ten temat w odrębnym artykule).

Eko-uprawy.pl © 2024