Stoiska narodowe na BioFach

pieczywoJuż za kilka dni, 13-16 lutego 2013 roku, rozpoczną się  międzynarodowe targi sektora ekologicznego BioFach w Norymberdze. Spodziewani są wystawcy z odległych krajów, z Chin, Brazylii, USA, Japonii i Indii.

Chiny są zainteresowane zasadami etykietowania żywności ekologicznej. Każdy produkt eko w Chinach od 1 lipca 2012 r. ma kod identyfikacyjny, dzięki czemu jego droga do konsumenta jest w pełnie rejestrowana, a podróbki wykluczone. Surowsze kontrole może poprawią wizerunek chińskiej żywności ekologicznej. Sprzedaż produktów eko w Państwie Środka jest szacowana na 3,9–9,4 mld dolarów. Popyt ze strony chińskich konsumentów sprawia, że możliwości eksportu do tego kraju rosną.

Interesującym rynkiem zbytu jest też Brazylia, gdzie odnotowuje się stabilny wzrost zainteresowania żywnością ekologiczną. Sprzedaż prowadzona jest głównie w supermarketach. W 2011 roku wzrost przychodów ze zbytu takich produktów wzrósł o 8% do wartości 550 mln dolarów USA. Rząd Brazylii wspiera produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych.

Stany Zjednoczone  - sprzedaż roczna produktów ekologicznych wynosi ponad 31 mld dolarów (w 2011 r.), co oznacza, że jest to ważny dział gospodarki. W tym czasie odnotowano wzrost sprzedaży o 9,5% w stosunku do poprzedniego roku mimo kryzysu w innych branżach.  Organizacja handlowa z branży eko, Organic Trade Association (OTA), prognozuje podobny rozwój w 2013 roku. W handlu detalicznym wzrost jest większy i w połowie 2012 roku wyniósł 15%.

Na tradycje w produkcji ekologicznej powołuje się Japonia. Samowystarczalność żywieniowa w tym segmencie jest jednak bardzo niska, dlatego konieczny jest znaczny import z Europy i innych regionów. Nabywcy z Japonii gotowi są płacić drożej za ekologiczną żywność.

Indie zaangażowały się propagowanie ekologicznej uprawy, zwłaszcza w stanie Sikkim w północno-zachodnich Indiach, który w 2015 roku ma przejść na ekologiczny model produkcji. Na program rozwoju upraw eko wyłożono równowartość 2,9 milionów euro (edukacja i szkolenia rolników). Niedawno wprowadzono etykietowanie żywności modyfikowanej genetycznie.

Stoiska tych krajów będą w hali 4.


Źródło: oneco.biofach.de, fruchtportal.de

Eko-uprawy.pl © 2024