Wapnowanie gleby – jak robić to odpowiednio?

Większość gatunków roślin najlepiej rozwija się, gdy odczyn gleby jest zbliżony do obojętnego. Kwaśne podłoża jest w więc zwykle niekorzystne dla roślin, w dodatku często występuje w nim niedobór fosforu, potasu i magnezu. Są to powody, dla których przeprowadza się wapnowanie. Jak robić to właściwie?

Wapnowanie jest jednym ze sposobów nawożenia i warto o tym pamiętać. Dostarczenie wapnia do gleby może również wiązać się z ryzykiem jej przenawożenia. Generalnie jednak zabieg pozytywnie wpływa na jakość podłoża – przyczyniając się do tworzenia odpowiedniej struktury. Ciężkie gleby po wapnowaniu są mniej zwięzłe a z kolei na lekkich cząsteczki gleby są bardziej zwarte. Oprócz tego podniesienie pH gleby stwarza korzystniejsze warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Jakie nawozy warto stosować?
Wapno magnezowo-tlenkowe – działa stosunkowo szybko i dodatkowo uzupełnia niedobór magnezu w podłożu. Zwykle stosuje się na gleby ciężkie. Skład: CaO 30-32% i MgO 12-15%.
Wapniak mielony – to wolno działający nawóz o łagodnym działaniu. Najlepiej go stosować na gleby lekkie niezbyt mocno zakwaszone. Skład: 45% CaO.
Kreda nawozowa – występuje w rozdrobnionej formie. Skład: CaO 52%.
Dolomit mielony – również zaopatruje dodatkowo glebę w magnez. Skład: (CaO + MgO) powyżej- 45%.
Wapno rolnicze palone – to skuteczny i popularny środek na odkwaszanie gleby. Należy zastosować 2-4 tygodnie przed siewem na gleby ciężkie i średnie. Skład: 80% lub 60% CaO.

O czym trzeba pamiętać?
- nawóz musi być dokładnie wymieszany z podłożem;
- wapnowanie najlepiej przeprowadzać późnym latem lub jesienią;
- wymienionych nawozów nie powinno stosować się pod rośliny kwasolubne;
- zabiegi najlepiej przeprowadzać w czasie bezwietrznej, bezdeszczowej pogody;

Dawki nawozów:
Dawka nawozu może być zróżnicowana i zależy od typu gleby, jej pH (można to zmierzyć zakupując w sklepie ogrodniczym pH-metry) oraz rodzaju nawozu. Poniżej podano orientacyjne dawki CaO w kg/10m2.

 

Typ podłoża/pH

do 5,0 (silnie kwaśne)

5,1-6,0 (kwaśne)

6,1-6,7 (lekko kwaśne)

6,8-7,4

(obojętne)

Lekkie

3,5

2,5

1,5

1,0

Średnie

4,5-5,0

3,0

1,7

1,0

Ciężkie

6,0

3,0

2,0

-

M.M.

Eko-uprawy.pl © 2024