Topinambur nie tylko dla dzików

Myśliwi są obecnie najbardziej zainteresowani uprawą topinamburu (Helianthus tuberosus), aby zmniejszyć rozmiary szkód w innych uprawach. Jest to roślina, której bulwy z największym upodobaniem zjadają dziki, a części nadziemne – zwierzyna płowa. Ludzie w mniejszym stopniu są zainteresowani spożywaniem tej wartościowej rośliny, a szkoda…

Bulwy topinamburu można polecić chorym na cukrzycę, nie zawierają bowiem skrobi, a prawie 20% inuliny, która jest przekształcana we fruktozę i dobrze tolerowana przez cukrzyków.  Inulina jest też zalecana w  profilaktyce chorób przewodu pokarmowego:
- poprawia przemianę materii;
- sprzyja zachowaniu mikroflory jelitowej;
- zapobiega nowotworom, chorobom serca, naczyń, niewydolności nerek;
-wzmacnia układ odpornościowy.
Topinambur jest bogaty w potas, żelazo i tiaminę, a nie zawiera tłuszczu i cholesterolu.

Uprawa
Bulwy podobne do ziemniaków sadzimy wiosną lub jesienią, można wąskim pasem jako żywopłot. Jeśli zadaniem plantacji jest dostarczanie pożywienia dla dzikich zwierząt, poletko musi być duże, co najmniej 0,5 ha, aby nie wszystkie cześci wegetatywne w ziemi zostały zjedzone i odrodziły się w następnym roku.  
Sadzi się 15 bulw na metr kwadratowy, a z jednego sadzeniaka otrzymuje się 20-30 nowych bulw. Jest to roślina plenna przez około 10 lat na tym samym stanowisku.
Topinambur jest odporny na choroby i szkodniki oraz niskie temperatury.
Bulwy wykopuje się od października do mrozów, a także wiosną od marca do czerwca.
Roślina nie ma szczególnych wymagań glebowych.

Eko-uprawy.pl © 2024