EcoFamily – zdrowo i kolorowo

ekofamily1Targi EcoFamily w Kielcach to strzał w dziesiątkę, co potwierdziły swoją obecnością tłumy odwiedzających stoiska. Dominowały produkty rękodzielnicze, ale sporo było także żywności i wyrobów dla domu, ogrodu i upraw.

Choć podczas konferencji towarzyszącej wystawie mówiono, że zainteresowanie produktami ekologicznymi jest niewielkie w Polsce w porównaniu z Unią Europejska czy Stanami Zjednoczonymi, to obserwując ruch na hali targowej, można było nie zgodzić się z takim stwierdzeniem. Cóż, ta wyjątkowa okazja przyciągnęła miłośników ekologicznego stylu życia z wielu zakątków kraju. Feeria barw i zapachów w przedświątecznej atmosferze była okazją, aby posmakować ekologicznych produktów, obserwować mistrzów kuchni, nacieszyć wzrok bogactwem ofert, a nawet zrobić bożonarodzeniowe zakupy. Termin można uznać za wymarzony dla tego typu targów.  

Budująca była frekwencja podczas konferencji – sala wypełniona po brzegi, co świadczy o zainteresowaniu problematyką i potrzebie dyskusji nad ekologicznym rolnictwem. ekofamily2Wytwórcy ekożywności są zaniepokojeni zamianami w podejściu do uprawy roślin i hodowli w nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Branża ta wymaga wsparcia większego niż konwencjonalna produkcja, a wiele wskazuje, że w nadchodzącym sześcioleciu spodziewać się można zmniejszenia finansowania o 50%, zwiększenia restrykcji w postaci dodatkowych, także niezapowiedzianych, kontroli w gospodarstwach.  Niektórzy wręcz mówią o zapaści polskiego rolnictwa ekologicznego w przyszłości. W tej sytuacji można i  trzeba korzystać z programów, które pozwolą unowocześnić infrastrukturę gospodarstw bez względu na charakter gospodarstwa  – mówili prelegenci podczas wykładów.

EcoFamily to ważne miejsce do rozmów i dyskusji ponad 400 uczestników słuchało wykładów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polska Ekologia.

Partnerem targów EcoFamily była jednostka certyfikująca Ekogwarancja PTRE, obchodząca w tym roku swoje 20-lecie. Jest to najstarsza i największa jednostka certyfikująca ekogospodarstwa w Polsce.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej!

 

 

Eko-uprawy.pl © 2024