Natura Food – bogactwo smaków

sok-wegryMiędzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej NATURA FOOD odbyły się już po raz szósty w Łodzi i jak zwykle przyciągnęły rzesze zwiedzających zainteresowanych zdrową żywnością. Poza produktami ekologicznymi promowano także tradycyjne regionalne specyfiki. Targom towarzyszyły konkursy i konferencje. Można było nie tylko pokosztować smakołyków, ale też i pogłębić wiedzę.

Niektóre propozycje wystawców były nawiązaniem do historii i tradycyjnych form konserwowania żywności, jak np. kwaszone pomidory, kwaszone soki owocowo-warzywne z wielością dobroczynnych dla przewodu pokarmowego bakterii. Wyjątkową ofertę przygotowali producenci i dystrybutorzy napojów bezalkoholowych. Miłośnicy kwasu chlebowego znaleźli coś dla siebie - niekonserwowany ekologiczny i nieekologiczny napój z firmy Eko-Natura. Producent oferuje także fermentowane soki z buraków i selera. Niekonserwowane soki brzozowe i brzozowe z dodatkami znane są już szerzej odbiorcom. Podobnie jak naturalnie mętne soki jabłkowe i wielosmakowe Royal Apple firmy Activ. Swoją ofertę prezentowały też gospodarstwa sadownicze - soki „Smaczek z Doliny Radomki”. Tłocznia Maurera wystawiła soki z owoców i warzyw w wersji eko i zwykłe. Kraj partnerski Targów, Węgry, zaprezentowały ekologiczne soki, a zatem moda na picie naturalnie mętnych napojów, pakowanych w kilkukilogramowe woreczki i kartony prawdopodobnie upowszechnia się także u konsumentów z innych krajów. Wina owocowe, nalewki, cydr i mocne alkohole, jak np. pochodzące z okolic Łącka, uzupełniły ofertę wystawienniczą napojów.

zwyciezcyekoNatura Food to wymarzone miejsce do prezentacji żywności, dlatego nie mogło zabraknąć także produktów nieprzetworzonych. Jednym z nich były Jabłka Łąckie, które wpisano na listę Produktów Tradycyjnych w 2005 roku, oraz Jabłka Kraśnickie dostępne na stoisku Frux-Solis, wpisane do rejestru niedawno, 31 lipca 2013 roku. Wystawiono tam także konfitury, powidła, soki, nektary, octy owocowe wyrabiane w gospodarstwie Małgorzaty Solis z Urzędowa.
Wystawie towarzyszył konkurs na najbardziej udany produkt Targów. W tym roku najwyższym uznaniem cieszyły się ekologiczne specyfiki: mus z owoców bzu czarnego Fungopolu, sok wielowarzywny z BioFood, konfitura wiśniowa z dodatkiem imbiru W. Lewnadowskiego i jedno z win z aronii firmy Jantoń. Miłośników dobrej oliwy ucieszy fakt, że najlepszym ekologicznym produktem zagranicznym wybrano oliwę z oliwek extra vergine Bio Planete.

Wśród produktów bez certyfikatu eko doceniono Lody z natury z Pracowni Cukierniczej Magdaleny Kroczek oraz Lody miodowe z Manufaktury Czekolady oraz ICE POPS z Pracowni Lodziarskiej Burda & Walasek.  W kategorii  produkt tradycyjny zwyciężyła EKO-Piekarnia za Chleb żytni na zakwasie oraz miód pszczeli nektarowy gryczany tradycyjny z Gospodarstwa Pasiecznego „MOSTKOWO”. Wyróżniono także produkty z województwa łodzkiego w ramach konkursu „Tygiel Smaków”.

Seminarium na temat ekologicznej uprawy i hodowli dotyczyło nowej perspektywy budżetowej i wyzwań stojących przed rolnictwem w następnych latach. Wypowiadali się przedstawiciele ambasad Węgier, Litwy, a także Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego INFOAM EU.

Coraz bardziej uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że polskie rolnictwo przetwórstwem stoi, czego potwierdzeniem są Targi Natura Food.

naturaeko1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eko-gryka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

winoaronia

Eko-uprawy.pl © 2024