Kompost – sposoby stymulacji rozkładu

Jednym z ważniejszych elementów funkcjonowania ogrodów ekologicznych jest stosowanie nawozu kompostowego. Założenie kompostownika nie przysparza większych problemów, w dodatku zawsze można zakupić dostępny w sklepach termokompostownik z tworzywa sztucznego. Warto jednak zadbać, aby kompost miał możliwie najlepszą jakość i był stosunkowo szybko dostępny do użytku. Jak więc stymulować jego rozkład?

Kompost uchodzi za jeden z najcenniejszych nawozów organicznych nie tylko w uprawie ekologicznej. Jego dobroczynne działanie to wzbogacanie gleby w próchnicę i zwiększanie ilości składników pokarmowych w glebie. W dodatku działa bardzo szybko (szybciej od obornika) dzięki czemu jest przydatny również w uprawie roślin o krótkim okresie wegetacyjnym. W zależności od rodzaju kompost można podzielić na ciepły (masa kompostowa rozgrzewa się nawet do temp. 50°C) lub zimny (rozkład odbywa się przy udziale grzybów i mikroorganizmów, ale bez udziału ciepła).

Prawidłowe układanie kompostu:
Prawidłowo przygotowany, zrównoważony kompost zawiera kolejno od dna: warstwę torfu i kompostu, kolejno obornik, skoszoną trawę z drobnymi gałązkami i wiórami, cienką warstwę wapna, warstwę obornika, masę rośliną i cienką warstwę wapna na powierzchni. W ilością wapna nie należy przesadzać, gdyż m.in. wpływa ujemnie na zawartość azotu w kompoście. Głównie dodawany jest, gdy kompostuje się trawę. Natomiast, aby zniwelować przykry zapach kompostu można używać mączki bazaltowej (4-5kg na m3).

Sposoby stymulowania rozkładu kompostu:
1. Preparaty domowego sposobu:
- gnojówka z orlicy pospolitej – 0,5kg liści należy zalać 5l wody i odstawić na 5-7dni, codziennie mieszając. Po tym czasie można stosować w rozcieńczeniu 1:10 jednorazowo podlewając pryzmę kompostową.
- gnojówka z pokrzywy – 0,5kg ziela należy zalać 5l wody i odstawić na 5-7 dni, codziennie mieszając. Następnie podlewa się bez rozcieńczenia pryzmę kompostową.
2. Bioprodukty dostępne w sklepach ogrodniczych:
- Kompostin – to szczepionka bakteryjna, która przyśpiesza przerabianie pryzmy kompostowej na nawóz organiczny.
- Radivit – preparat zawierający mikroorganizmy, stymulujący rozkład kompostu.
- Aktywator kompostu – to nawóz zawierający guano morskich ptaków, bakterie przyśpieszające rozkład kompostu, kwasy próchnicze oraz miał kamienny.
3. Inne sposoby:
- wrzucanie liści żywokostu do kompostownika.
- umieszczanie w kompostowniku dżdżownic.

Dodatkowe wzbogacanie kompostu w nawóz:
- Gnojówka z żywokostu – 0,5kg całych roślin należy zalać 5l wody i odstawić na 5-7 dni, codziennie mieszając. Po tym czasie należy podlewać pryzmę kompostową w rozcieńczeniu 1:10. Preparat z żywokostu wzbogaca kompost w nawóz (głównie w potas).
- Komposter – granulat zawierający magnez i mikroelementy, przyśpieszający rozkład pryzmy kompostowej.

M.M.

Eko-uprawy.pl © 2024