Kiedyś, za czasów naszych dziadków czy pradziadków, jego ziarno stanowiło podstawę w jadłospisie. Później zboże to zostało wyparte przez plenniejsze, bardziej dochodowe gatunki, np. przez wszechobecną pszenicę. Dziś budzi skojarzenia przede wszystkim z surowcem paszowym dla koni… Mowa o owsie – niesłusznie zapomnianym zbożu, które w dobie zainteresowania zdrowym stylem życia oraz naturalną żywnością zaczęliśmy odkrywać na nowo.
Czy warto przywrócić owies do naszej diety? Zdecydowanie tak! Nie bez powodu zaliczono go do żywności funkcjonalnej. Jest to jedno z najzdrowszych zbóż, obfitujące w rozmaite składniki prozdrowotne. Jego spożywanie nie tylko zaspokaja głód, lecz także korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Znajdziemy w nim liczne przeciwutleniacze – m. in. kwas fitynowy, tokoferol czy polifenole, a więc związki które neutralizują wolne rodniki, bardzo szkodliwe dla organizmu reaktywne formy tlenu, które powstają w przebiegu różnych reakcji metabolicznych, odpowiedzialne za uszkodzenia aparatu komórkowego, a nawet nowotwory.
Prócz tego w owsie występują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krążenia i chronią przed zawałem mięśnia sercowego oraz chorobą wieńcową.
Do kolejnych prozdrowotnych właściwości owsa można zaliczyć regulację poziomu cholesterolu we krwi – wzrost frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu), a spadek frakcji LDL (czyli złego cholesterolu). Za efekt ten odpowiedzialne są zawarte np. w płatkach owsianych beta-glukany.
Produkty owsiane nie tylko regulują gospodarkę tłuszczową, lecz dodatkowo poprawiają pracę układu pokarmowego. Są bogate w błonnik, który wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a więc wspomaga odchudzanie. Ponadto wiąże toksyny i oczyszcza z nich organizm oraz ułatwia pasaż treści przez przewód pokarmowy. W ziarnach owsa zawarte są również substancje wspierające działanie układu moczowego i odpornościowego.
Pozytywny wpływ spożywania produktów owsianych na tym się nie kończy, a z faktu jego powrotu do łask możemy się tylko cieszyć!