Często możemy spotkać się z poglądem, że uzyskanie zdrowych, dorodnych plonów z przydomowego ogródka nie jest możliwe bez stosowania oprysków chemicznymi środkami. Nic bardziej mylnego, gdyż przyroda oferuje cały wachlarz naturalnych substancji, przy pomocy których możemy zwalczać szkodniki oraz zabezpieczać rośliny przed chorobami. Wystarczy tylko wiedzieć, jak z nich skorzystać.
Naturalne opryski nie szkodzą roślinom, nie zawierają toksycznych dla naszego zdrowia substancji, należy jednak stosować je w umiarze. Można używać ich profilaktycznie lub interwencyjnie, czyli po stwierdzeniu obecności szkodników.
Krwawnik, występujący w naszych ogrodach jako pospolity chwast, może być nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z uciążliwymi szkodnikami – mszycami, przędziorkami czy gąsienicami bielinka kapustnika. Wystarczy zebrać go i wysuszyć, po czym przyrządzić wyciąg do oprysku – zaparzyć susz gorącą wodą, a po upływie kilku godzin odcedzić i rozcieńczyć wodą do odpowiedniej objętości.
Na choroby grzybowe roślin, w tym kędzierzawość liści, pomaga wywar ze skrzypu, który stosujemy jak oprysk. Z kolei wywar z wrotycza odstrasza mrówki, pędraki i gąsienice. Przygotowanie wywaru różni się od wyciągu tym, że przed przecedzeniem wodę z materiałem roślinnym dodatkowo gotujemy przez pół godziny.
Aksamitka, popularna roślina kwiatowa o charakterystycznym zapachu, nadaje się do sporządzania wyciągów będących skutecznym sposobem na mszyce, przędziorki i miodunki.
Z uwagi na cenioną od wieków w medycynie naturalnej zawartość substancji bakteriobójczych, czosnek oraz cebula sprawdzają się doskonale do ochrony roślin przed chorobami. Swoim intensywnym zapachem odstraszają szkodniki. Do przygotowania wyciągu czy naparu wykorzystać można rozdrobnione ząbki czosnku albo jego suszone lub świeże liście.
Niezwykłym właściwościom gnojówki z pokrzywy poświęciliśmy już osobny artykuł, zapraszamy do zapoznania się z jego treścią http://www.eko-uprawy.pl/rolnictwo/1028-gnojowka-z-pokrzyw-sila-z-natury-dla-ekoogrodu.