Pszczoły wychodzą z uli; przezimowały w dobrej kondycji

pszczoaPierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Odnotowano je tuż po pierwszym znaczącym ociepleniu, a przed obecnym ochłodzeniem. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie – poinformował w czwartek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.
"Więcej słońca i dłuższy o kilka godzin dzień sprawiają, że pszczoły zaczynają powoli opuszczać ule. Obloty świadczą o zbliżającej się wiośnie" - powiedział Bartoń.
Na Podkarpaciu ule opuściły już pszczoły m.in. w okolicach Rzeszowa, Łańcuta, Mielca, Stalowej Woli, Dębicy i Kolbuszowej. "Pszczoły przezimowały w dobrej kondycji" - podkreślił Bartoń.
Uli nie opuściły natomiast pszczoły w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Dynowskim. Dotyczy to głównie pasiek położonych w pobliżu lasów. "Na terenach podgórskich i górskich nadal panuje zima i na pierwsze obloty przyjdzie pszczelarzom jeszcze trochę poczekać" – dodał prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.
Na Podkarpaciu prawie cztery tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich. Obecnie przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na jeden km2.
 
PAP - Nauka w Polsce, http://www.naukawpolsce.pap.pl
kyc/ je/ jbr/

Eko-uprawy.pl © 2022