Artykuły
Do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju oprócz odpowiednio dobranych składników pokarmowych i ilości wody zawartych w glebie, niezwykle ważnym aspektem uprawy buraków cukrowych jest ich ochrona. O czym powinniśmy pamiętać podczas przeprowadzania zabiegów ochronnych wykorzystujących różnego rodzaju preparaty w okresie jesiennych wzrostów siewek?
Buraki cukrowe wśród popularnych roślin gospodarczych, widywanych na polach polskich gospodarstw stanowią niezwykle wymagający gatunek do uprawy. Rośliny te do efektywnego wzrostu i dobrego plonowania potrzebują bowiem dobrej jakości gleby oraz optymalnych warunków pogodowych. W kontekście maksymalizacji zysków z uprawy buraków cukrowych oprócz odpowiednio dobranych składników pokarmowych oraz parametrów charakteryzujących dane podłoże warto pochylić się nad zagadnieniem ochrony upraw, zarówno pod względem jej jakości, jak i przestrzegania wyznaczonych terminów.
Ochrona upraw buraka cukrowego w Polsce jest w większości przypadków kluczowa do uzyskania zadowalających plonów. Pomimo tego, że całkowita powierzchnia upraw buraków cukrowych w naszym kraju stanowi niezwykle niewielki procent, ma ona jednak ogromne znaczenie gospodarcze. W związku z dużą odpowiedzialnością, producenci buraków cukrowych nie mogą pozwolić sobie na straty wywołane działalnością agrofagów. W tym celu zwalczanie lub zapobieganie rozwoju danych patogenów czy chwastów jest niezwykle kluczowe w kontekście uprawy buraków cukrowych na skalę krajową. Wiąże się to również z samym systemem uprawy buraka, który w przeważającej ilości charakteryzuje się dużą intensywnością i nastawieniem na zysk.
Koncepcja ochrony buraka cukrowego zmieniła się w znacznym stopniu za sprawą choćby działalności Komisji Europejskiej, która na przestrzeni kilku lat zakazała użycia pewnej gamy środków ochrony roślin. Zakaz używania danych substancji w gospodarstwach skłania wielu właścicieli gruntów do szukania innych sposobów ochrony upraw. Jednym z nich jest tzw. integrowana ochrona, zakładająca ochronę upraw przed szkodliwymi organizmami wraz z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod, w szczególności innych niż metody chemiczne. Integrowana ochrona roślin zakłada również minimalizację zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego, dlatego sposoby radzenia sobie z agrofagami w pierwszej kolejności dotyczą m.in. stosowania odpowiednio dobranego płodozmianu, odpowiednich odmian, przestrzegania optymalnych terminów, stosowania właściwej agrotechniki, nawożenia oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych.
W przypadku, jeśli jednak działalność danego agrofaga jest zbyt intensywna, wprowadzenie skuteczniejszej ochrony może stanowić jedyne rozwiązanie przed całkowitą stratą uprawy. Zachwaszczenie to jeden z uporczywych problemów, które dotykają wiele upraw buraków cukrowych, zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju zasiewów, a więc podczas jesiennego okresu. Ma to oczywiście związek ze stosunkowo długim procesem kiełkowania tych roślin, podczas którego rozwój chwastów może być całkowicie nieskrępowany i swobodny.
W tym celu zaleca się rozpoczęcie stosowania herbicydów podczas jesieni, tuż po zebraniu przedplonu. Popularnymi preparatami polecanymi w tym przypadku są produkty na bazie glifosatu. Ten organiczny związek chemiczny pozostaje przedmiotem debat Unii Europejskiej w kontekście przedłużenia zgody na jego używanie. Obecnie, zgoda na używanie glifosatu kończy się wraz z dniem 15 grudnia 2023 roku. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w celu ochrony upraw roślin można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz stosowania na podstawie zezwoleń, które wydaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jeśli nie jesteśmy pewni pochodzenia danego produktu, warto sprawdzić listę dopuszczonych do obrotu substancji oraz preparatów, która widnieje na stronie Ministerstwa.
W przypadku aplikacji preparatów zawierających glifosat niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń zawartych na etykiecie producenta. Standardowo glifosat aplikuje się minimalnie na trzy dni przed wschodami buraka cukrowego. Aplikacje tego środka ochrony roślin przeprowadzamy zawsze podczas odpowiednich warunków pogodowych, wraz ze szczególnym naciskiem na optymalną temperaturę.
Podczas walki z zachwaszczeniem upraw buraków cukrowych powinniśmy podejmować rozmaite czynności zapobiegające rozprzestrzenianiu się i rozwojowi chwastów, których nasiona lub inne części zlokalizowane są w glebie. W tym celu bardzo ważne jest staranne zbieranie roślin w przedplonie, które ograniczy samoistne rozsiewanie się innych roślin w zmianowaniu (np. zbóż). Co więcej, należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przenosić elementów chwastów z innych części gospodarstwa na pola uprawne. Aby uchronić się przed „migracją” szkodliwych roślin zaleca się częste czyszczenie maszyn i narzędzi polowych.