Artykuły

Kaszel, katar i ogólne osłabienie organizmu mogą być pierwszymi objawami przeziębień spotykanych szczególnie przy jesiennej aurze. Żeby wesprzeć odporność oraz złagodzić skutki niektórych schorzeń, możemy wykorzystać wiele ziół i innych roślin.
Przeziębienie w okresie jesienno-zimowym bywa niezwykle uciążliwe, zwłaszcza przez wzgląd na uporczywy kaszel, katar, ból gardła i ogólne osłabienie. Przebieg niektórych schorzeń może być łagodzony lub leczony za pomocą medycyny naturalnej, znanej również pod nazwą ziołolecznictwo. Natura obdarzyła nas bogactwem rozmaitych roślin, których prozdrowotne, a nawet lecznicze właściwości pomogą uporać się z niektórymi chorobami. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że remedium na jesienne przeziębienia może być na wyciągnięcie ręki.
Wśród roślin polecanych w okresach przeziębienia bardzo często wymienia się tradycyjnie spotykane gatunki przedstawicieli polskiej flory. Mowa tutaj m.in. o lipie drobnolistnej (łac. Tilia cordata), której prozdrowotne właściwości znały nasze prababcie i babcie. Badania nad skutecznością naparów z kwiatów lipy przeprowadzone wielokrotnie przez szereg badaczy potwierdzają zaskakujące właściwości tej rośliny. W wielu przypadkach wykazano, że lipa pomaga w walce ze stanami podgorączkowymi, ze względu na swoje działania napotne. Co więcej, lipa posiada sporą ilość witaminy C oraz witaminy PP (zwanej również witaminą B3), dlatego jest szczególnie polecana w walce z przeziębieniem.
Inną dość nietypową rośliną posiadającą szereg rozmaitych leczniczych właściwości jest tatarak zwyczajny (łac. Acorus calamus), a szczególnie jego podziemna część nazywana kłączem. Ta wieloletnia roślina pomimo tego, że nie jest rodzimym gatunkiem występującym w Polsce, porasta wiele terenów naszego kraju, z wyjątkiem obszaru Karpat. W historii ziołolecznictwa tatarak był znany m.in. jako lek na dolegliwości układu pokarmowego. Wywary z kłącza tataraku poprawiają trawienie oraz wspierają pracę organizmu podczas walki z chorobą. Tatarak posiada bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także wzmacnia pracę stawów oraz mięśni.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany tataraku mogą być w pełni bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu. Na szczęście nie dotyczy to gatunków rosnących w Europie lub Ameryce. Najnowsze badania nad indyjskimi odmianami tataraku wykazały, że długie stosowanie skoncentrowanych olejków wytworzonych z tej rośliny może prowadzić do zmian nowotworowych w organizmie.
Niektórzy mogą zdziwić się, że pięknie rozwijające się na jesieni wrzosy są również niezwykle cenną rośliną z punktu widzenia prozdrowotnych właściwości. Kwiaty wrzosu zwyczajnego (łac. Calluna vulgaris) stosowane są jako środek moczopędny oraz rozkurczający. W przypadku chorób dróg moczowych, niestrawności, problemów z żołądkiem oraz biegunkami napary z wrzosu mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Świetnym sposobem włączania prozdrowotnych właściwości wrzosu do codziennej diety jest stosowanie miodu wrzosowego. Przyjmowanie preparatów z wrzosu nie ma żadnych stwierdzonych przeciwwskazań zdrowotnych ani skutków ubocznych, dlatego jest on całkowicie bezpieczny.
Jeśli męczy nas uporczywy kaszel dobrym sposobem łagodzenia jego przebiegu, jest zastosowanie herbaty z tymiankiem, rumiankiem oraz podbiałem. Pierwszy z wymienionych ziół jest częstym składnikiem syropów na mokry kaszel, bowiem posiada właściwości antyseptyczne i łagodzi podrożenia górnych dróg oddechowych. W połączeniu z podbiałem nada się świetnie do usuwania zalegającej w zatokach wydzieliny. Jeśli chodzi o kaszel suchy, najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest zastosowanie naparu lub syropu z prawoślazu. Łagodzi on podrażnienia gardła i krtani, a także pozwala zmniejszyć napady kaszlu.
Przy uciążliwym katarze, który nie daje nam spać w nocy i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, poleca się zastosować domową inhalację na bazie wyciągów z mięty, igieł sosnowych i eukaliptusa. W tym celu do płaskiej miski możemy wlać odpowiednią ilość gorącej wody i dodać do niej o połowę mniej suszu z wcześniej wspomnianych ziół. Taka inhalacja pomoże odetkać zatkany nos i podziała kojąco na podrażnioną błonę śluzową nosa.
Odpowiednia dieta i pomoc medyczna w cięższych przypadkach zachorowań może okazać się kluczowa w kontekście walki z jesienno-zimowymi schorzeniami. Pamiętajmy, że wspomniane w artykule sposoby leczenia ziołami nie powinny być stosowane w nadmiernych ilościach przez długi czas. Obserwujmy reakcję organizmu i dostosowujmy kombinację ziół do swoich własnych potrzeb w celu najlepszego wsparcia swojego zdrowia.