Artykuły

Wraz z rozpoczęciem jesieni, już we wrześniu warto zadbać o poprawne wykonanie zabiegu przycinania drzew i krzewów. Zabieg ten, będzie ostatnim cięciem, jakie wykonamy w sezonie, zanim rośliny zaczną przygotowywać się do zimowego spoczynku.
Odpowiednio wykonane przycinanie drzew i krzewów jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, bowiem nadaje roślinom odpowiedniego kształtu i wpływa na ich późniejsze kwitnienie oraz owocowanie. Wrzesień jest idealnym czasem do wykonania takiego zabiegu, bowiem w późniejszym okresie jesieni możemy narazić rośliny na poważne uszkodzenia.
Warto zaznaczyć, że cięcie w okresie jesiennym przeprowadzamy tylko i wyłącznie w przypadku niektórych gatunków drzew i krzewów. Pomimo tego, że niektórzy eksperci dopuszczają cięcia drzew owocowych podczas jesieni, warto jednak pamiętać, że okres września i sierpnia to czas przygotowywania się roślin do zimowego spoczynku. Ewentualnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne podczas tego okresu powinny zatem nie narażać drzewek na osłabienie lub powodować łatwiejszą podatność na choroby.
Z tego względu, przycinanie drzew owocowych w okresie września jest kwestią sporną dla wielu sadowników i ogrodników. Najbezpieczniej jednak przyjąć regułę, że podcinanie drzew jesienią wykonujemy tylko w przypadku wczesnych odmian drzew i krzewów liściastych np. jabłoni, grusz lub śliw, które zakończyły swoje owocowanie. Unikajmy natomiast przycinania późnych odmian roślin, a także zimozielonych drzew i krzewów.
Jeśli zdecydujemy się jednak na wykonanie jesiennego cięcia żywopłotów, zabieg ten powinniśmy przeprowadzić jak najszybciej, maksymalnie do początku września. W przypadku przeprowadzenia cięcia w późniejszym czasie, pędy zimozielonych krzewów mogą nie zdążyć zdrewnieć, co narazi je na przemarzanie.
Jeśli chodzi o wiśnie lub czereśnie, drzewka te należy przycinać po okresie zbiorów owoców, maksymalnie do początku września. Cięcie tych drzew w okresie wiosny nie jest wskazane z uwagi na duże ryzyko wnikania rozmaitych chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Zabieg wykonujemy w formie cięcia prześwietlającego, w celu zmniejszenia zagęszczenia korony.
Przycinanie pędów krzewów malin lub jeżyn uwarunkowane jest terminem ich owocowania. W zależności od zbioru owoców cięcie możemy wykonywać w różnych porach roku. W przypadku malin późnych (jesiennych) cięcie usuwające dolne części pędów przeprowadzamy w listopadzie na wysokości około 5 cm nad powierzchnią ziemi. Tak przeprowadzony zabieg pozwoli nam uniknąć ingerencji szkodliwych patogenów oraz zwiększy plon w kolejnym sezonie.
Podczas wykonywania jesiennego cięcia bądźmy wyczuleni na wszelkie suche i porażone chorobą gałęzie. Nieprawidłowo rozwijające się pędy możemy śmiało usuwać, jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzać z wykonywaniem tego zabiegu. Nadmierne cięcie może bowiem osłabiać roślinę.
Jeśli widzimy, że dany okaz rozwija się wolno lub w niedalekiej przeszłości został osłabiony na skutek choroby czy innych okoliczności, zaniechajmy przeprowadzanie zabiegu przycinania. Cięcie jesienne nie jest obowiązkowym zabiegiem, a w przypadku bardziej wrażliwych odmian roślin, mogłoby wyrządzić więcej szkód niż pozytywnych aspektów.
Cięcie pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać w mało słoneczny, bezdeszczowy dzień. Ograniczy to rozwój ewentualnych patogenów i wspomoże szybszą regenerację blizn. Pamiętajmy również, że wszelkie przycinanie drzew i krzewów powinniśmy przeprowadzać ostrymi i zdezynfekowanymi narzędziami.