Artykuły

Sposoby sadzenia roślin w przydomowych ogródkach mają wielkie znaczenie, w przypadku jakości oraz ilości ich plonowania. Dowiedz się, jakie odmiany roślin uprawnych lubią swoje towarzystwo, a jakie gatunki lepiej trzymać od siebie z daleka.
Niewielkie warzywniki zakładane w ogrodach lub skrzynkach ustawionych na balkonie i tarasie są świetnym sposobem na dostarczanie świeżych oraz zdrowych warzyw. Domowa uprawa roślin satysfakcjonuje ogrodników, ponieważ obecne wyselekcjonowane odmiany gatunków warzyw sadzonych w ogrodach zapewniają duży plon i wysoką odporność na zmienne warunki pogodowe. Odpowiednio dobrane stanowisko oraz regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, dostosowane do poszczególnego gatunku mogą przynieść duże i zdrowe plony.
Uprawa współrzędna (ang. companion planting) polega w dużej mierze na odpowiednim doborze roślin, aby wszystkie gatunki czerpały dla siebie korzyści, wspierając jednocześnie inne. Jeśli chcemy, aby warzywnik stał się niewielkim ekosystemem, samoistnie regulowanym przez specyficzne właściwości poszczególnych roślin możemy zastanowić się nad rozmieszczeniem gatunków warzyw względem siebie. Taka praktyka pozwoli nam również uzyskać zwiększoną różnorodność przedstawicieli flory, co wpłynie pozytywnie na stan gleby.
Gatunki roślin mogą oddziaływać na siebie zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Niektóre kombinacje poszczególnych osobników mogą wpływać na zwiększenie się plonowania, wymianę niezbędnych składników pokarmowych lub stworzenie dogodnych warunków do rozwoju poprzez zacienienie albo odsłonięcie słońca. Dobrze dobrana kompozycja gatunków warzyw zapewni nam również ograniczenie ekspansji chwastów oraz zmniejszy występowanie szkodników oraz chorób.
Tradycyjnie polecaną kombinacją roślin, które możemy posadzić obok siebie, jest marchew oraz cebula. Intensywny zapach cebuli chroni marchewkę przed jej popularnym szkodnikiem – połyśnicą marchwianką, która drąży tunele, uszkadzając jej korzenie i przenosząc rozmaite patogeny do ich wnętrza. Marchewka odstrasza również największe zagrożenie warzyw cebulowych, jakim jest śmietka cebulanka. Cebulę czosnek i por możemy sadzić również pomiędzy rzędami truskawek. Taka praktyka uchroni truskawki przed porażaniem chorobami grzybowymi, co przyczyni się do ich pozytywnego rozwoju.
Świetnym przykładem symbiozy dwóch warzyw jest kombinacja pietruszki oraz pomidora. Pietruszka naciowa przyśpiesza wzrost i rozwój pomidorów, przyciągając równocześnie owady żerujące na szkodnikach gatunków z rodziny psiankowatych. Pomidory wytwarzają głęboki system korzeniowy, dlatego nie zabierają pietruszce miejsca do rozwoju i pobierania pokarmu z gleby.
Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się mszyc z upraw warzywnych jest obsadzanie krańców warzywniaka sadzonkami aksamitek, czosnku lub tymianku. Obecność ziół takich jak mięta lub bazylia wpływa również na zmianę smaku warzyw np. pomidorów oraz papryki.
Warto pamiętać, aby podczas rozmieszczania poszczególnych gatunków, ograniczyć sadzenie obok siebie roślin, które należą do tej samej rodziny. Takim przykładem mogą być pomidory oraz ziemniaki. Rośliny te są w dużej mierze narażone na porażenie patogenami charakterystycznymi dla rodziny psiankowatych. Ewentualne pojawienie się szkodnika będzie więc skutkowało spisaniem na straty plonu zarówno z jednej, jak i drugiej hodowli warzyw.
Eksperci nie zalecają również bliskiego sadzenia kilku wymagających roślin. Warzywa charakteryzujące się wysokim zapotrzebowaniem na wodę i składniki pokarmowe zlokalizowane w podłożu mogą konkurować ze sobą. Co więcej, obfity wysiew wymagających odmian roślin przyśpiesza wyjaławianie gleby i wpływa niekorzystnie na jej strukturę.
Zwiększenie różnorodności sadzonych warzyw i owoców wpłynie pozytywnie na środowiskowo glebowe i przyciągnie do naszego ogrodu wiele pożytecznych zwierząt. Warto dbać o zdrowy rozwój przydomowych ogrodów, które przy niewielkim wsparciu ogrodników, mogą zaskoczyć obfitym plonem.