Artykuły

Choroba dotykająca drób w całej Polsce przybiela na sile. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, obecnie na terytorium naszego kraju wykryto aż 4 ogniska choroby. Poznaj najważniejsze informacje o rzekomym pomorze drobiu.
Rzekomy pomór drobiu zwany chorobą Newcastle stanowi jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych spotykanych u drobiu, a także innych gatunków dzikich ptaków. Wirus może być przenoszony na człowieka, jednak większość przypadków zarażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. Rzekomy pomór drobiu u ludzi może powodować łagodną gorączkę oraz objawy przypominające grypę lub zapalenie spojówek.
Choroba występuje endemicznie w wielu krajach. Obecnie nie jest niestety znany żaden skuteczny sposób leczenia rzekomego pomoru drobiu, jednak stosowanie szczepionek profilaktycznych i zachowywanie jak największej sterylności hodowli zmniejsza prawdopodobieństw wybuchu nowych ognisk choroby.
Podstawowymi objawami występowania rzekomego pomoru drobiu u przedstawicieli pierzastych zwierząt gospodarskich jest łzawienie i obrzęk oczu, kaszel, duszności, depigmentacja skóry, paraliż, a także krwawa biegunka. Wśród możliwych objawów eksperci wyróżniają również prawdopodobieństwo skrętu szyi drobiu czy zwiększenie upadków.
Najbardziej zjadliwe szczepy choroby powodują ostry przebieg choroby, który praktycznie we wszystkich przypadkach kończy się śmiercią zwierząt. Przy zakażeniu szczepami welogenicznymi rzekomego pomoru drobiu, zmiany kliniczne obserwowane u ptaków mogą stanowić postać jelitową, z wyraźnymi owrzodzeniami, wybroczynami w obrębie jelit i żołądka. Co więcej, ostre przechodzenie choroby Newcastle wiąże się również z silnymi objawami nieprawidłowości w układzie nerwowym. Eksperci zaznaczają, że w skrajnych przypadkach zarażone osobniki cierpią na porażenia nóg i skrzydeł oraz drżenia mięśni. Dodatkowo u kur można również wyróżnić obniżenie ich nieśności oraz spadek jakości jaj.
Skutki choroby Newcastle u drobiu są bardzo mocno widoczne. To właśnie hodowane przez nas kury są najbardziej podatne na zarażenie się wirusem, dlatego stały monitoring drobiu w gospodarstwie może ustrzec rolnika przed znacznymi szkodami. W celu określenia występowania choroby w gospodarstwie powinniśmy przeprowadzić badania laboratoryjne. Jak podają eksperci, w ramach określenia patogenów drobiu zarażonych Newcastle stosuje się metody rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt oraz dyrektywę Unii Europejskiej. Podstawowym parametrem badanym podczas potwierdzania lub wykluczania choroby jest wskaźnik domózgowej zjadliwości dla jednodniowych piskląt SPF.
Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Główny Inspektorat Weterynarii na terytorium Polski do 24 lipca 2023 roku wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu. Wśród nich znalazło się jedno ognisko pierwotne i trzy ogniska wtórne. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim.
Ognisko nr 2 zostało stwierdzone w miejscowości Bojary, gmina Turośń Kościelna, powiat białostocki, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym brojlery kurze. Ognisko nr 3 zostało stwierdzone w miejscowości Topilec, gmina Turośń Kościelna, powiat białostocki, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury ogólnoużytkowe. Ostatnie stwierdzone na ten moment ognisko rzekomego pomoru drobiu zostało zarejestrowane w miejscowości Bohdan, gmina Dobrzyniewo Duże, powiat białostocki, w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym kury ogólnoużytkowe.
Eksperci zaznaczają, że we wszystkich ogniskach choroby Newcastle przeprowadza się działania związane z likwidacją choroby oraz ustanowieniem środków kontroli, zgodnie z procedurami wynikającymi z aktualnego prawodawstwa, w tym z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Ustanowione wokół ognisk ND obszary objęte ograniczeniami zostały określone na podstawie aktu prawa miejscowego - rozporządzenia nr 7/2023 Wojewody Podlaskiego z dnia 21 lipca 2023 r. o zmianie rozporządzenia nr 5/2023 Wojewody Podlaskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się rzekomego pomoru drobiu jest niezwykle istotną praktyką, którą warto wprowadzić do swojego gospodarstwa w przypadku utrzymywania drobiu. Do czynności zapobiegawczych występowania choroby zalicza się wprowadzanie programów szczepień, opartych na szczepionkach żywych, które zawierają w swym składzie szczepy mezogeniczne, apatogenne lub inaktytowane. Co więcej, zachowywanie jak najwyższego poziomu czystości w budynkach służących do utrzymywania drobiu oraz dezynfekcja wszelkich przyrządów użytkowych związanych z jego hodowlą pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się ogniska choroby rzekomego pomoru drobiu.