Mszyca malinianka - Amphorophora idaei Born

Opis:
Mszyca malinianka jest gatunkiem jednodomnym. Samice składają jaja przy pąkach na jednorocznych pędach malin. Na przełomie kwietnia i maja następuje wyląg larw. Mszyce zasiedlają dolną stronę liści wierzchołkowych, pędy kwiatostanowe i wierzchołki najmłodszych pędów. W okresie wegetacyjnym rozwija się wiele dzieworodnych pokoleń mszycy malinianki. Czerwiec to okres kiedy w koloniach pojawiają się uskrzydlone osobniki, które migrują na inne krzewy malin, a tym samym rozpowszechniają gatunek. Jesienią pojawia się pokolenie płciowe i samice składają jaja, które zimują.
 

Objawy:
Mszyce wysysają soki w wyniku czego liście ulegają zwinięciu a pędy mają zahamowany wzrost. Na końcach pędów powstają rozety skędzierzawionych liści. Warto wspomnieć, że Amphorophora idaei Börn jest wektorem wielu chorób wirusowych.


Zapobieganie i zwalczanie:
Wycinać i palić uszkodzone wierzchołki pędów z koloniami mszyc. Mszyce są ograniczane przez owady drapieżne np. biedronki, złotooki, drapieżne pluskwiaki. Są też ograniczane podczas zwalczania kistnika malinowa naturalnym piretrum.
W okresie wczesnej wiosny, przed wylęgiem mszyc można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szare mydło w dawce 20 l/ ha.
Przydatny może być również Napar z tytoniu fajkowego lub z tytoniu do żucia przecedzony i rozcieńczony wodą jest bardzo skuteczny gdy oprysk wykonywany jest w dzień pochmurny.
Zalecane są także wyciągi z pokrzywy: moczyć pokrzywy kilka dni w wodzie, odcedzić dodać 1% szarego mydła. Opryskiwać liście roślin z obu stron.

Rośliny podatne:
Malina i jeżyna
Zródło wiedzy:
Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

Agnieszka Dobosz-Idzik

Eko-uprawy.pl © 2024