W czasopiśmie Environment International naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie donoszą, że zdegradowane grunty i gleby, o niskiej bioróżnorodności mają więcej „oportunistycznych” bakterii, podczas gdy zdrowe, różnorodne biologicznie ekosystemy faworyzują bardziej stabilne i specjalistyczne bakterie.
Badacze odkryli, że wspólnoty bakteryjne częściej spotykane w zdegradowanych krajobrazach mają „potencjalny chorobotwórczy charakter”, a wiele z nich występuje w tych samych rodzajach, co znaczące bakterie chorobotwórcze Bacillus, Clostridium, Enterobacter, Legionella i Pseudomonas.
„Coraz więcej dowodów wiąże zdrowie ludzkie z zieloną przestrzenią wokół domów ludzi, a mikroby środowiskowe zapewniają prawdopodobny związek między zdrowym ekosystemem a ludzkim zdrowiem” - mówi naczelny autor, Craig Liddicoat, doktorant z Instytutu Nauk Biologicznych i Środowiska Uniwersytetu w Adelajdzie. - „Jednak wciąż brakuje dowodów na namacalne powiązania między zdrowiem ludzi a środowiska. Chociaż wiemy, że bakterie glebowe są ważną częścią unoszących się w powietrzu drobnoustrojów. Chcieliśmy sprawdzić, czy istnieją konkretne bakterie, które mogą być reprezentatywne dla odnowy ekologicznej, które umożliwiłyby przejście od stanu zdegradowanego do stanu bardziej zróżnicowanego biologicznie i naturalnego”.
Naukowcy przeanalizowali i porównali społeczności bakterii glebowych z miejsca odbudowy wraz z rozwojem środowisk z oczyszczonych, zdegradowanych terenów do odnowionego, bardziej zróżnicowanego biologicznie, naturalnego ekosystemu odniesienia. Porównali swoje wyniki z danymi z ponad 200 próbek z całej Australii, które zostały przypisane jako zakłócone lub naturalne gleby, i znaleźli spójne wzorce w proporcjach oportunistycznych i stabilnych bakterii.
„To, co pokazały te prace, to potencjał redukcji patogenów unoszących się w powietrzu wokół nas poprzez przywrócenie bioróżnorodności w środowisku miejskim” - podsumował jeden z autorów, profesor Phil Weinstein. - „Chociaż nie wykazaliśmy bezpośredniego związku między zwiększoną liczebnością tych konkretnych bakterii a zwiększoną zachorowalnością wśród ludzi, bardziej oportunistyczne bakterie w środowisku, prawdopodobnie przyniosą większe ryzyko zarażenia patogenami przenoszonymi drogą powietrzną i znacząco podniosą liczbę zakażeń u osób podatnych. W zdrowych ekosystemach bioróżnorodnych to ryzyko jest zmniejszone.”
Naukowcy twierdzą, że ich badania wskazują również na nowy sposób pomiaru prawidłowego stanu gleby i ekosystemów z wykorzystaniem grup bakterii jako wskaźników biologicznych.
Źródła:
Craig Liddicoat, Philip Weinstein, Andrew Bissett, Nicholas J.C. Gellie, Jacob G. Mills, Michelle Waycott, Martin F. Breed. Can bacterial indicators of a grassy woodland restoration inform ecosystem assessment and microbiota-mediated human health? Environment International, 2019; 129: 105 DOI: 10.1016/j.envint.2019.05.011
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190522141750.htm