Artykuły
W dzisiejszych czasach populacja rozmaitych gatunków ptaków spada gwałtowanie, z uwagi na rozwijające się budownictwo, nadmierne wycinki drzew oraz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, zmniejszających bioróżnorodność na terenach wiejskich. Stwarzanie bezpiecznych, zielonych przystani dla ptaków w ogrodach, parkach czy skwerach jest więc niezwykle ważne.
Ptaki stanowiące jedną z grup królewska zwierząt są niezwykle ważnymi elementami wielu ekosystemów na całym świecie. Do jednych z najważniejszych zadań ptaków, które są istotne również w kontekście funkcjonowania człowieka, jest zjadanie owadów i rozmaitych szkodników, które zagrażają niekiedy uprawom roślin przemysłowych oraz stwarzają zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Niektóre z ptaków biorą również udział w zapylaniu roślin, a inne pomagają rozsiewać nasiona rozmaitych gatunków drzew lub krzewów. Oprócz tego, ich obecność umila przebywanie na łonie natury – radosne trele, melodyjne śpiewy i świergotanie poprawia nastrój, a także pomaga w relaksacji.
Niestety, siedliska bytowania ptaków są w dzisiejszych czasach nadmierne niszczone, poprzez rozprzestrzenianie się miast, nieodpowiednio prowadzoną gospodarkę leśną, zanik zadrzewień śródpolnych czy nadmierną chemizację rolnictwa. Nowoczesne budownictwo również utrudnia funkcjonowanie ptaków w stale rozwijającej się przestrzeni miejskiej, bowiem ogranicza możliwość zakładania gniazd i kryjówek w wyniku stosowania szczelnych budynków. Z uwagi na wcześniej wspomniane aspekty, warto więc dbać o miejsca przyjazne ptakom, tak aby i one czuły się dobrze obok człowieka.
W przypadku, jeśli posiadamy ogród lub taras, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kilku roślin, które mogłyby stanowić pokarm oraz schronienie dla wielu ptaków – od najmniejszych wróbli, po ciekawskie wrony i sroki. Wśród najbardziej lubianych przez ptaki rośliny możemy znaleźć dereń, berberys, dziką różę, czarny bez, jarzębinę, śliwę tarninę, świdośliwę, kalinę, rokitnik, a także cis. Rośliny te nie tylko zapewnią ptakom schronienie wśród swoich gałęzi, pędów i liści, ale także będą stanowiły odpowiedni dla nich pokarm.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie miejsca nadają się na sadzenie roślin przyjaznych ptakom. Podczas wyboru stanowiska, powinniśmy zatem brać pod uwagę przestrzenie oddalone od ruchliwych dróg, bowiem rośliny sadzone w ich bliskim otoczeniu mogą być narażone na pochłanianie wielu szkodliwych zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich. Duża ilość szkodliwych związków przedostaje się również do owoców, które zjadane przez ptaki, wyrządzają im krzywdę.
Rośliny przyjazne ptakom warto więc sadzić w głębi ogrodu, wśród bezpiecznej i wolnej od zanieczyszczeń przestrzeni. Dobrym sposobem na przyciągnięcie ptaków do naszych ogrodów jest również zakładanie budek lęgowych, będących świetnym miejscem do tworzenia gniazd. Odpowiednio skonstruowana budka chroni ptaki podczas lęgu przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz drapieżnikami. Podczas przygotowywania lub zakupu budek lęgowych warto również pamiętać o dostosowaniu odpowiedniego otworu dla wlatujących do niej ptaków. Budki montujemy w miejscach oddalonych od siebie, tak aby zasiedlające je ptaki nie musiały konkurować o pokarm, a także na wysokości do 4 m, aby konstrukcja nie została odsłonięta nad koroną drzewa.
Niezwykle ważnym elementem ogrodu, o którym powinniśmy pamiętać, w celu zapewnienia jego mieszkańcom komfortu bytowania jest stały dostęp do wody, szczególnie w upalne, letnie dni. Niewielka sadzawka, fontanna dla ptaków lub poidełko wykonane z płaskiego talerza, pozwolą stworzyć odpowiednie warunki dla ptaków do zamieszkania w naszym ogrodzie. Dzięki temu będą one czuły się dobrze w nim dobrze i z pewnością zostaną z nami na dłużej.