Krzepka kalarepka

Kalarepa ma bardzo dużo witaminy C, a podczas przechowywania jej ilość obniża się w minimalnym stopniu. Dla ludzkiego organizmu ma ona znaczenie zdrowotne – poprawia oddychanie komórkowe oraz pomaga w rozprowadzaniu tlenu do wszystkich komórek naszego organizmu. Dodatkowo, podobnie jak inne warzywa z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), potrafi zapobiegać infekcjom – ma działanie antybakteryjne.
Większość kobiet doskonale zna to warzywo nie tylko z kuchni, ale i dzięki wzmacniającemu działaniu na włosy i skórę.
Dodatkowym atutem kalarepy, jest jej korzystny wpływ na zdrowie układu nerwowego – poprawia koncentrację.
Ze względu na dużą ilość minerałów, kalarepa „zabrania” naszemu układowi pokarmowemu wchłaniania metali ciężkich.

Uprawa kalarepy

Omawiane warzywo ma stosunkowo płytki system korzeniowy, w związku z tym do jego uprawy preferowane są gleby wilgotne. Na glebach o niedostatecznej wilgotności dochodzi do szybkiego łykowacenia tkanek. Wilgotność gleby to jedyne kryterium względem którego kalarepa jest wybredna. Preferuje odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Przez wzgląd na krótki okres wegetacji jakim cechuje się kalarepa, najczęściej uprawia się ją jako przedplon, poplon albo też uprawę współrzędną. Krótki okres wegetacji, sugeruje, by nie stosować nawożenia pogłównego azotem, co mogłoby doprowadzić do podwyższonej zawartości azotanów w zgrubieniu tego warzywa.
Kalarepa dobrze „czuje się” w towarzystwie pomidorów, selera, cebuli, ogórków i ziemniaków. Należy unikać sąsiedztwa grochu.
Na rynek świeżych warzyw, najbardziej pożądane są kalarepy o średnicy zgrubienia 5-7 cm. Dla przemysłu przetwórczego preferowane są nieco większe odmiany 8-12 cm średnicy.
Kupując kalarepę należy pamiętać, by miała jeszcze liście. Jeżeli widoczne są małe białe plamy na zgrubieniu – wówczas mamy do czynienia z kalarepą prawie zdrewniałą.

Autorka: Magdalena Wszołek

Eko-uprawy.pl © 2024