Ściółki w ograniczaniu zachwaszczenia w uprawie selera

chwalowice1W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się herbicydów, dlatego chwasty mogą obniżać plonowanie. Zwalczanie ich ogranicza się do zabiegów agrotechnicznych, które są czasochłonne. Stosuje się też ściółkowanie materią organiczną (skoszona trawa, rośliny bobowate), czarną folią PE lub czarną włókniną PP. W doświadczeniu w Instytucie Ogrodnictwa pod kierownictwem prof. Stanisława Kaniszewskiego przeprowadzono badania porównawcze, jaki system ściółkowania w uprawie selera najlepiej się sprawdzi.

W doświadczeniu użyto następujące okrywy: włóknina czysta, z dodatkiem koniczyny czerwonej, lucerny, świeżej ściętej koniczyny. Kontrolą była plantacja nieściółkowana.

Wyniki

Selery z upraw na włókninach wypadały lepiej niż selery niczym nie ściółkowane.
Stwierdzono, że ściółkowanie koniczyną czerwoną, choć ograniczało wzrost chwastów, to jednak niosło zagrożenie przeniesienia wraz z roślinami nasion innych chwastów.
Najlepiej wypadły biodegradowalne włókniny, które znacznie ograniczały występowanie gatunków niepożądanych.

Największe plony (masa poszczególnych korzeni) uzyskano z poletek ściółkowanych koniczyną czerwoną, z której stopniowo uwalniały się substancje pokarmowe z rozkładającej się materii organicznej.

Źródło: Wyniki badań z zakresu rolnictwa ekologicznego realizowanych w 2012 roku, s. 135-136

 

Eko-uprawy.pl © 2024