Probiotechnologia, czyli powrót do natury

Pod takim hasłem rozganizowano I Kongres Światowej Grupy SCD Probiotics.

Jeden z najprzenikliwszych umysłów XX wieku, Albert Einstein podpowiada współcześnie żyjącym, że „Nie można rozwiązać naszych obecnych problemów, używając tego samego sposobu myślenia, który doprowadził do ich powstania.”
Rację tego przesłania potwierdziła międzynarodowa konferencja nt: Mikroorganizmy w rewitalizacji środowiska”, która odbyła się 16 – 17 lipca br. w Hotelu Gromada w Warszawie. Wystąpiło ok. 50 mówców - użytkowników, znawców i badaczy naturalnych technologii mikrobiologicznych z ponad 350 uczestników konferencji. W tym 50 osób z poza Polski reprezentowało 20 krajów z pięciu kontynentów: obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji, Afryki i Europy. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: nauki, samorządów - władz komunalnych, instytucji państwowych i pozarządowych, których obszarem aktywności jest ochrona środowiska, wieś i rolnictwo oraz kondycja psychofizyczna ludzi. Organizatorzy i uczestniczy konferencji za główne hasło konferencji przyjęli:
ProBiotechnologia – uniwersum Natury

Prezentującym wyniki obserwacji, badań i wdrożeń przyświecało pytanie: Co dzisiaj potrzebuje świat ?

Uczestnicy konferencji stwierdzili, że probiotechnologia jest częścią trwającej rewolucji biologicznej bowiem: składające się na nią kompozycje pożytecznych mikroorganizmów o probiotycznych właściwościach – ProBio Emy, nie wymagające okresów karencji i prewencji, znajdują coraz szersze zastosowanie w rewitalizacji środowiska, w szczególności w sektorze komunalnym i rolnictwie.

Kryzys ekonomiczny skłania do zmniejszania nakładów w wielu dziedzinach gospodarki w tym na ochronę środowiska, rolnictwo i przemysł spożywczy. Stosowanie probiotechnologii pozwala skutecznie likwidować przyczyny degradacji środowiska a nie kosztotwórczo maskować ich objawy. Zapewnia ona m.in. poprawę żyzności gleby i lepsze wykorzystanie nawozów i odżywek stosowanych w rolnictwie. Uczestnicy konferencji podkreślali bardzo istotny fakt, że probiotechnologia co najmniej nie zmniejsza ilości i jakości płodów rolnych, stanowiących podstawę pożywienia rosnącej społeczności świata. Czym dla ludzi jest codzienna strawa, wskazywał już Hipokrates - ojciec współczesnej medycyny nawołując: “Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem i niech lekarstwo będzie twoim pokarmem”
Probiotechnologia niesie propozycje nowych rozwiązań w postaci wykorzystania konsorcjów probiotycznych mikroorganizmów i oceny ich wpływu na środowisko a zwłaszcza żyzność gleb. Cele jakie sobie postawili organizatorzy udało się w dużym stopniu zrealizować. Uczestnicy konferencji „Mikroorganizmy w rewitalizacji środowiska” udzielili m.in. odpowiedzi na następujące pytania:
I.    dlaczego probiotechnologia?
Probiotechnologia wspiera bioróżnorodność, a stosowane preparaty pod rynkową nazwą ProBio Emy są w pełni bezpieczne dla życia człowieka, zwierząt i roślin. Użycie ich nie wymaga karencji i prewencji. W środowisku zdominowanym chorobotwórczą mikroflorą, mogą przerwać tę dominację i inicjować procesy dla zdrowia gleby, roślin, zwierząt i ludzi.  
II.    co rozumiemy pod słowem probiotechnologia?
ProBiotechnologia SCD (Probiotyczna Technologia SCD): autorski sposób wytwarzania – odtwarzania – występujących w naturze konsorcjów pożytecznych mikroorganizmów o probiotycznych (gr. pro bios – dla życia) właściwościach, na bazie niemodyfikowanych genetycznie żywych kultur matecznych (Mother Culture MC), wyselekcjonowanych i odpowiednio skomponowanych tlenowych i beztlenowych kultur mikroorganizmów, wzbogaconych kompozycjami minerałów i dodatków roślinnych, z użyciem strukturyzowanej wody i naturalnej pożywki, których zadaniem jest korzystne, rewitalizujące oddziaływanie wobec środowiska.
W wygłoszonych prezentacjach oraz dyskusji wskazano na:
1.    innowacyjną rolę probiotechnologii w zrównoważonym rozwoju świata,
2.    potrzebę intensyfikacji badań naturalnych technologii mikrobiologicznych a zwłaszcza uzyskania odpowiedzi na fundamentalne pytanie czy stosowanie probiotechnologii jest reintrodukcją przywracającą ład i harmonię dobrze służącą człowiekowi, czy formą ingerencji w ład i harmonię ekosystemów?
3.    konieczność rewizji postępowania wobec mikroorganizmów z obecnie dominującej: biobójczej konkurencji na kooperację, którą podpowiada strategia zdobywania przestrzeni życia przez mikroorganizmy.
4.    praktyczne doświadczenia z całego świata prezentowane na konferencji wskazują na realną możliwość poprawiania jakości dotychczas stosowanych technologii bez zwiększania kosztów,
Matthew Wood założyciel i prezes SCD Probiotics, LLC Kansas City USA podkreślał znaczenie stosowania konsorcjów probiotycznych kultur mikroorganizmów w rozwoju zrównoważonego rolnictwa dla jakości i bezpieczeństwa jakości żywności. Poinformował także o wynikach badań naukowych potwierdzających wysoką skuteczność i innowacyjną formułę tychże konsorcjów, która skutecznie likwiduje larwy komarów.
Doktor Andreas Hidas z Węgier przedstawił wynik i efekty stosowania probiotechnologii w hodowli bydła. Zanotowano zmniejszenie, a niejednokrotnie całkowite wyeliminowanie źródeł emisji nieprzyjemnych zapachów. Probiotyczne mikroorganizmy wpływają także na podniesienie zdrowotności zwierząt hodowlanych, w tym pozwalają kontrolować poziom komórek somatycznych.
Przedstawione zostały wyniki badań nowatorskich metod utylizacji odpadów organicznych z wykorzystaniem kompozycji probiotycznych mikroorganizmów. Te badania są tematem studiów Jana Kolbusza na Uniwersytecie Missouri of Columbia. Badania prowadzone przy współudziale miasta, które jest zainteresowane wdrożeniem probiotechnologii w proces utylizacji odpadów organicznych. Kompozycje pożytecznych mikroorganizmów znajdują również z powodzeniem zastosowanie w oczyszczaniu ścieków pochodzących z garbarni, efekty przedstawił dr Rimas Budrys z Litwy.
Duże zainteresowania wzbudziły efekty prac dr Sivaram Pillai z Indii, który eksportuje poza swój kraj biopreparaty umożliwiające czyszczenie i likwidacje zapachów w ściekach z kuchni, restauracji i ściekach miejskich oraz utrzymania higieny mieszkań i miejsc publicznych.
Wartym podkreślenia jest wykorzystanie kompozycji mikroorganizmów do podniesienia bezpieczeństwa środowiskowego w miastach o czym mówił i przedstawił wyniki Zbigniew Cyganowski z Cech.
Badania naukowe dowodzą, że biopreparaty czyli kompozycje pożytecznych mikroorganizmów redukują odory w pomieszczeniach, w oczyszczalniach ścieków, poprawiają zdrowotność zwierząt, właściwości fizykochemiczne gleb z jednoczesnym podniesieniem jakości i wysokości plonów.
Prof. dr hab. Stanisław Krasowicz z-ca dyrektora ds. naukowo-badawczych IUNG - PIB w Puławach podkreślił, że praktyka ma szereg opinii na temat innowacji, które nauka bardzo sobie ceni. Podkreślił, że wiele problemów ma charakter dyskusyjny i wymaga wsparcia badaniami. Wskazał to na potrzebę kontaktów i stałej współpracy nauki, doradztwa i praktyki, a przede wszystkim na celowość konfrontacji poglądów i dyskusji przedstawicielami praktyki i nauki.
W Polsce ProBio Emy znalazły już zastosowanie m.in. w ok. 14 tys. gospodarstw rolnych i w ponad 60 obiektach komunalnych. Stosowane są m.in. w rekultywacji wód śródlądowych w przedsiębiorstwie Aquamar, w hodowli bydła w gospodarstwie w Rykach na Żuławach, w gospodarce pasiecznej, w zwiększaniu pozyskiwanego biogazu wysypiskowego w elektrowni metanowej, w kompostowaniu odpadów organicznych, w likwidacji źródeł emisji odorów oraz waloryzacji gnojowicy i obornika w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Oborach.
Potwierdzeniem rangi i znaczenia tego kierunku zmian w agrotechnologii są przyznane wyróżnienia i nagrody dla licencjobiorcy SCD ProBiotics, LLC Kansas City, jej wyłącznego przedstawiciela na Polskę:
A.    Wiele tygodni przed konferencją, w dniu 28.05.2011 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznał Wyróżnienie Targowe „Dobrosław” za ProBio Emy, wyroby zwiększające bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym. KRUS wypłaca świadczenia zdrowotne rolnikom m.in. z powodu utraty zdrowia spowodowanymi agrochemikaliami. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dostrzegł i docenił to, że stosowanie ProBio Emów nie wymaga karencji i prewencji co czyni je w pełni bezpieczne dla życia człowieka, zwierząt i roślin. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy tym samym może zmniejszyć wypłaty z tytułu odszkodowań dla rolników.
B.    Podczas konferencji Probiotics Polska otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia:
1.    Nagrodę Ministra Rozwoju Rolnictwa i Wsi za promocje i wdrażanie naturalnych technologii mikrobiologicznych w polskim rolnictwie
2.    Puchar Prezesa Agencji Rynku Rolnego za zaangażowanie w rozwój i produkcje ProBioemów wyrobów probiotycznych stosowanych w rolnictwie,
3.    Statuetkę Krajowej Rady Izb Rolniczych za ProBio Emy wyroby probiotyczne do stosowania w rolnictwie zwiększające żyzność gleb, zdrowotność płodów rolnych, rentowność gospodarstw i bezpieczeństwo pracy rolnika.
Po konferencji 50 osobowa grupa uczestników I Kongresu Światowej Grupy SCD Probiotics wizytowała obiekty zapoznając się z praktycznymi efektami stosowania ProBio Emów w Polsce.
W dniu 18.07.2011r.:
Jan Marczakiewicz dzierżawca ok. 500 ha gospodarstwa RZD SGGW w Chylicach zaprezentował efekty upraw w jedenastym roku stosowania ProBio Emów kukurydzy na ziarno i ziemniaków do produkcji frytek. Poplony jak i resztki pożniwne kukurydzy oraz ok. 3 tys. ton/1rok obierków i odpadów ziemniaczanych (dostarczane z Frito Lay Poland Sp. z o.o. - fabryki m.in. chipsów w Grodzisku Mazowieckim) fermentowane są ProBio Emami stanowiąc główne źródło wzrostu próchnicy w glebie. Wzrosła żyzność gleb, bo 2-3 krotnie zwiększyła się średnia zawartość składników pokarmowych a próchnicy z 0,7% – 1,1% do 1,8% – 2,7%. Nastąpiło sukcesywne wypieranie dominacji chorobotwórczej mikroflory i szkodników.
Cezary Kołodziejski dyrektor Zakładu Usług Komunalnych UM w Łowiczu zapoznał wizytujących gości z wynikami stosowania ProBio Emów metodą KWADRANT - EkosystEM na komunalnej oczyszczalni ścieków w Łowiczu; z procesu higienizacji osadów wycofano wapno a ich masa zmniejszyła się o ok. 15-20 %, proces kompostowania został skrócony o ok. 1/3. Osady poddane metodzie KWADRANT - EkosystEM nie zagniwają co skutecznie eliminuje źródła emisji uciążliwych zapachów.
W dniu 20.07.2011r.:
Mirosław Wypiór wiceprezes PGKiM Sp. z o.o. w Turku. zapoznał gości I Kongresu SCD Probiotics z przebiegiem procesu oczyszczania ścieków skorygowanego metodą KWADRANT – EkosystEM. Również i tu wycofano wapno, właściwości organoleptyczne osadu uległy zdecydowanej poprawie uzyskując zapach ziemisto bagienny oraz luźną - sypką strukturę. Oczyszczalnia radykalnie zmniejszyła uciążliwości zapachowe wobec otoczenia. Wycofano prawie całkowicie flokulanty i koagulanty. Zniknęły roszczenia z powodu nieprzyjemnego odoru towarzyszącego wywożeniu osadów jak i w czasie ich przemieszczania czy tez leżakowania na składowiskach. Warunki pracy uległy zdecydowanej poprawie.
Tomasz Bartoszek rolnik hodujący 250 krów w gospodarstwie o powierzchni 110 ha we wsi Strachanów k/Jeziorska. Chlubą gospodarza są bardzo dobrej jakości kiszonki, brak uciążliwości odrowej i insektów oraz wysoka wydajność 10 tys. litrów od jednej krowy.
W dniach 18 – 23.07.2011r.
Realizowano pogram warsztatów technologicznych doskonalących procedury i jakość wytwarzanych z Matecznych Kultur wyrobów II linii występujących na rynku polskim pod nazwą ProBio Emy w oparciu o techniczne wyposażenie wytwórni ProBiotics Polska w Bratuszynie gmina Brudzew pow. Turek w woj. wielkopolskim.
Program warsztatów opracowali i prowadzili: dr Narin Tipsrisukond - technolog SCD Probiotics, LLC oraz dr inż. Bogusław Górski – technolog ProBiotics Polska.

Organizatorzy Konferencji: Stowarzyszenie EkosystEM – Dziedzictwo Natury, Sustainable Community Development Probiotics, LLC, Kansas City
Patronat honorowy: Dr inż. Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Patronat naukowy: prof. dr hab. Wiesław Oleszek, Dyrektor IUNG PIB w Puławach
Patronat medialny: Polskie Radio Pr. I, TVR24, Wieś Polska, Agroserwis, OWK, Chów i Hodowla Bydła.
 

Eko-uprawy.pl © 2024