Nawozy zielone – jak je stosować?

5Niezależnie od typu uprawy dobre rezultaty w ogrodzie, na polu lub w sadzie daje stosowanie nawozów zielonych. Zwarte łany roślin przeznaczonych na nawóz nie tylko wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, ale także chronią je przed erozją, ograniczają wyparowywanie wody i rozwój chwasty. Jakie gatunki warto uprawiać?

Nawozy zielone są od lat z powodzeniem stosowane zarówno w uprawach sadowniczych jak i warzywniczych. Często po kilku latach uprawy poszczególne stanowiska wymagają „odpoczynku” i m.in. właśnie w takich miejscach sadzi się rośliny pełniące funkcję nawozów zielonych. Ponadto ugory i nawet niewielkie niezagospodarowane powierzchnie w pobliżu upraw warto przeznaczyć pod uprawę takich roślin, gdyż ogranicza się wtedy rozwój chwastów. Często na nawozy zielone uprawia się gatunki należące do rodziny motylkowatych, które żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążącymi wolny azot z powietrza.

Jak stosować nawozy zielone?
Poniższe gatunki sieje się wybranych miejscach a później należy je skosić zanim osiągną maksymalną wysokość. Tuż po skoszeniu warto przekopać glebę, aby zmieszać ją z nawozem zielonym. Jednak z siewem kolejnych gatunków w tym miejscu warto wstrzymać się przez okres około 3-5 tygodni, gdyż niektóre nawozy zielone w czasie rozkładu wytwarzają związki hamujące kiełkowanie. Po odczekaniu miesiąca nie będzie z tym problemu.

Jakie gatunki warto uprawiać?
1. Koniczyna krwistoczerwona (Triforium incarnatum). Wysiewa się zwykle wiosną lub na początku lata, koszenie następuje po 2-3 miesiącach. Najlepiej siać ją na lekkich glebach.
2. Koniczyna czerwona (Triforium pratense). Wysiewa się zwykle od wczesnej wiosny do późnego lata. W przeciwieństwie do kończyny krwistoczerwonej jest mrozoodporna. Koszenie następuje w okresie od 3-18 miesięcy. Warto siać na glebach piaszczysto-gliniastych.
3. Lucerna siewna (Medicago sativa). Dobrze wpływa na spulchnianie gleby i wzbogaca glebę w makroelementy oraz wapń. Wysiewa się od wiosny do lata a kosi najczęściej późnym latem lub jesienią. Nie powinna być siana na glebach wilgotnych.
4. Lucerna nerkowata (Medicago luulina). Dobrze rośnie w stanowiskach zacienionych. Zwykle nasiona wysiewa się wiosną lub latem a roślinę kosi dopiero w następnym roku.
5. Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum). Zwykle wysiewa się ją latem i kosi po 1-3 miesiącach. Wzbogaca podłoże w wapń i może być siana na kwaśnej glebie.
6. Łubin wąskolistny (Lubinus angustifolius). Dobrze wzbogaca glebę w azot i poprawia strukturę gleby. Zwykle wysiewa się wiosną lub latem i kosi przed zimą.
7. Gorczyca biała (Sinapsis alba). Wysiewa się wiosną lub latem i kosi po 2-3miesiącach (najpóźniej w czasie kwitnienia). Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych.
8. Facelia (Phacelia tanacetifolia). Wysiewa się od początku wiosny do początku jesieni. Kosić można już w okresie 1-3 miesięcy od siewu.
9. Wyka siewna (Vicia sativa). Dobrze wzbogaca glebę w azot. Wysiewa się ją latem lub jesienią a ścina wiosną. Poleca się jej stosowanie pod uprawę roślin kapustnych.
10. Bób (Vicia faba). Znany gatunek z roślin strączkowych wysiewa się wiosną lub latem. Można go pozostawić na zimę i ściąć wiosną przyszłego roku. Pozytywnie wpływa na strukturę gleby.

M.M.

Eko-uprawy.pl © 2024