‘Retina’

‘Retina’ jest odmianą wyselekcjonowaną w Niemczech w Instytucie Sadownictwa Dresden-Pilnitz i należy do grupy odmian z tzw. serii „Re”. Jej autorami są H. Murawski, Ch. Fisher i M. Fisher. Powstała w 1982 roku, a jej rodzicami są ‘Apollo’ x BX 44,2 (klon niosący odporność na parcha jabłoni).
Charakterystyczny dla drzew ‘Retiny’ jest średnio silny wzrost. Odmiana tworzy zagęszczone, stożkowate korony. W mocno zagęszczonych koronach pogarszają się warunki świetlne, przez co w późniejszym okresie zaleczane jest wykonywanie cięcia prześwietlającego. Konary tworzą z przewodnikiem dość szerokie kąty, co sprawia, że korona ‘Retiny’ nie jest trudna do formowania. Owoce tej odmiany mają średnią wielkość, jednak w latach obfitego owocowania mają tendencję do  drobnienia. Owoce są kuliste, zwężające się ku kielichowi. Ich skórka jest zielonkawożółta, pokryta rozmytym, czerwonym rumieńcem niemal na całej powierzchni owocu.
Dla drzew ‘Retiny’ dobrymi zapylaczami są następujące odmiany: ‘Florina’, ‘Idared’, ‘James Grieve’, ‘Golden Delicious’, ‘Prima’, a także pozostałe odmiany z serii „Re”: ‘Reanda’, ‘Rewena’, ‘Reglindis’ oraz ‘Remo’.
‘Retina’ jest odmianą letnią, wcześnie wchodzi w okres owocowania i dość regularnie plonuje. By owoce miały taką samą wielkość każdego roku – zapobiegnięcie drobnieniu – należy przerzedzać zawiązki owocowe.
Omawiana odmiana osiąga dojrzałość zbiorczą na przełomie sierpnia i września. Jej owoce, podobnie jak u innych letnich odmian, powinno się zbierać dwukrotnie. Jabłka można przechowywać w chłodni do końca października. Niestety ich wadą jest mała trwałość po wyjęciu z chłodni – szybko przejrzewają. Bywa, że w niektórych sezonach przechowalniczych czas przechowywania skracany jest przez rozpady miąższu, zbrązowienia przygniezdne oraz miękką oparzeliznę chłodniową.
‘Retina’ jest odporna na parcha jabłoni. Ponadto wykazuje średnią wrażliwość na mączniaka jabłoni i zarazę ogniową. Jest odporna na szkodniki – mszyce i przędziorki.
Jabłka ‘Retiny’ są soczyste jednak mają przeciętny smak. Dodatkowo na niekorzyść ‘Retiny’ rzutuje szybkie przejrzewanie po zakończeniu przechowywania oraz podatność na choroby fizjologiczne. Stosowana jest natomiast jako dobry zapylacz dla odmian kwitnących w podobnym czasie.

Autorka: Magdalena Wszołek

Eko-uprawy.pl © 2024