Wodorokrzemian magnezu w sadownictwie

Sadownicy ekologiczni mają nadzieję, że walka z chorobami i szkodnikami stanie się łatwiejsza, jeśli otrzymają dodatkowy oręż w postaci środka skutecznego, a jednocześnie pozbawionego działań toksycznych dla człowieka i środowiska. Wiele wskazuje, że takie oczekiwania niedługo się spełnią.

W ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami rysuje się coraz wyraźniej trend do poszukiwania prostych substancji, których działanie nie sprowadza się do zabijania szkodliwych organizmów, a do ich odstraszania. Jednym z bardzo interesujących przykładów jest testowany obecnie wodorokrzemian (hydrokrzemian) magnezu, znany powszechniej jako talk (forma do zastosowań w sadownictwie – Invelop® firmy COMPO).
jablka-eko-2

W krajach o dużym nasłonecznieniu talk jest stosowany w celu ograniczenia oparzeń słonecznych owoców. Wykazuje jednak inne ważne właściwości, między innymi tworzy fizyczną barierę na tkankach roślinnych, co sprawia, że szkodniki, takie jak miodówka gruszowa i przędziorki, są zniechęcone do żerowania lub jest ono utrudnione (działa jak repelent). Analogiczne działanie wykazuje glinka kaolinowa, lecz wodorokrzemian magnezu jest bardziej skuteczny w formulacji umożliwiającej zastosowanie w sadownictwie. Okazał się ponadto:

  • lepiej rozpuszczalny,
  • bardziej miękki,
  • łatwo miesza się,
  • nie zapycha dysz opryskiwacza,
  • równomiernie pokrywa tkanki roślinne,
  • szybko wysycha,
  • obniża temperaturę tkanek w czasie upałów,
  • chroni przed promieniowaniem UV
  • jest odporny na zmywanie.
  • wykazuje powinowactwo do tłuszczów sprawia (lipofilność), że Invelop jest dobrze wiązany przez woski roślinne i nawet opad deszczu do 40 mm nie zmywa go z powierzchni liści i owoców.
  • odpycha wodę (jest hydrofobowy), sprawiając, że tkanki o 30% szybciej wysychają, co ma znaczenie w przypadku chorób rozwijających się w wilgotnym środowisku.

I tak, w przypadku parcha jabłoni zaleca się dawkę 15-20 kg/ha, która zmniejsza występowanie objawów tej choroby o 50% w porównaniu z kontrolą wskutek zahamowania przerastania strzępek grzyba w tkankach.
W ochronie przez miodówką gruszową konieczne jest zastosowania wiosną 50 kg/ha, a w czasie wegetacji – 30 kg/ha Invelopu.
Prowadzone są badania nad jego skutecznością w zwalczaniu szarej pleśni i mączniaka jabłoni w mieszaninie z preparatami siarkowymi i miedziowymi. Jeśli chcemy poprawić przyczepność innych środków ochrony, to należy do cieczy roboczej dodać 5 kg/ha Invelopu.

W sadach jabłoniowych opryskiwanych Invelopem obserwuje się zwiększenie średnicy owoców oraz lepsze ich wybarwienie. Nie działa szkodliwie na organizmy pożyteczne.

Wodorokrzemian magnezu jest stosowany w paszach, lekarstwach, jako antyzbrylacz, przy tłoczeniu oleju, a niedługo prawdopodobnie upowszechni się w ochronie roślin, zwłaszcza tej ekologicznej.

Eko-uprawy.pl © 2024