Ochrona przed chorobami i przed szkodnikami sadów – kilka słów o preparatach

ekosad1W sadach ekologicznych ochrona jest bardzo utrudniona, dlatego że mamy ograniczony asortyment środków dozwolonych do stosowania. Nie chodzi bynajmniej o przydomowe ogródki czy działki, ale sady, które starają się o certyfikat i konieczne jest stosowanie się do zasad ustalonych przez Ministerstwo Rolnictwa. Co to oznacza? Oznacza to, że można stosować tylko te środki, które są dopuszczone do rolnictwa ekologicznego, a jednostką dopuszczającą jest Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu. Na stronie Instytutu można znaleźć wykaz takich aktualnie zarejestrowanych preparatów – jest ich 23, ale przeznaczone są do różnych upraw: rolniczych, warzywniczych. Jeśli chodzi o sadownictwo to w wykazie są fungicydy zwierające miedź i siarkę oraz preparat Polyversum, ale tylko do ochrony truskawek przed szarą pleśnią, natomiast w sadach jabłoniowych czy wiśniowych nie możemy go stosować. Widać więc, że wybór jest skromny. Aktualnie dopuszczone do stosowania w sadach ekologicznych są jeszcze insektycydy: dwa preparaty olejowe Promanal i Treol, dwa środki zawierające wirusy – stosowane przeciwko owocówce jabłkóweczce Carpovirusine Super i Madex. Niedawno dopuszczono preparat Spintor przeciwko owocówce jabłkóweczce i owocówce śliwkóweczce.

Dr Hanna Bryk z Instytutu Ogrodnictwa mówiła: posiadamy sad certyfikowany i nie stosujemy innych preparatów niż te zarejestrowane. U jabłoni do kwitnienia, wczesną wiosną stosujemy miedzian dwu- lub trzykrotnie, zależnie od pogody, później dwa-trzy zabiegi Siarkolem przeciwko mączniakowi. Stosujemy także różne metody fizyczne jak wygrabianie liśc , wycinanie rozet liściowych porażonych przez mączniaka.

Podobną ochronę stosujemy u wiśni – tylko preparaty miedziowe. Pierwszy zabieg w okresie nabrzmiewania pąków - miedzian w wyższej dawce 3 kg – zabieg stosowany przeciwko rakowi bakteryjnemu. Później zabiegi z miedzianem w okresie kwitnienia przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Podobnie wycinamy, lustrujemy drzewa. Jeśli zauważymy coś podejrzanego wycinamy i usuwamy poza teren sadu. Nie wolno zostawiać porażonych pędów, zgniłych jabłek, gnijących owoców pod drzewami. Wszystko powinno być wygrabione i usunięte poza sad, ponieważ w ten sposób zmniejsza się źródło infekcji.

Źródło: Warsztaty w Sadzie Ekologicznym IO, 2012

Eko-uprawy.pl © 2024